Україна значно спрощує митний контроль

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Кабінет міністрів України значно спростив процедуру і скоротив час проходження митного контролю товарів на державному кордоні України, затвердивши порядок здійснення і скоротивши до мінімуму кількість інстанцій проходження попередньої документальної перевірки безпосередньо в пунктах пропуску. За словами Михайла Бродського, це фактично удвічі зменшить "паперову" тяганину на кордоні та поліпшить імідж України, насамперед, для іноземного бізнесу.

Відповідні постанови №1030 і №1031 від 5 жовтня, підписані прем'єр-міністром, оприлюднено на офіційному сайті уряду.

Зокрема постановою №1031 Кабмін затвердив перелік товарів (з описом та кодом УКТ ЗЕД), які підлягають попередньому документальному контролю. Окрім того, цією ж постановою Кабмін скасував взагалі для низки товарів окремі види контролю при переміщенні їх через кордон (набирає чинності з дня опублікування).

Постановою №1030 Кабмін затвердив порядок здійснення попереднього документального контролю у пунктах пропуску через кордон (набирає чинності через два місяці з дня опублікування).

Таким чином, цими постановами уряд затвердив механізм реалізації раніше прийнятого закону про здійснення попереднього документального контролю у пунктах пропуску через митний кордон України (набрав чинності 1 червня 2011 р).

Зокрема даний механізм спрощує та оптимізує розмитнення товарів шляхом передання митним органам функцій зі здійснення у пунктах пропуску державного санітарно-епідеміологічного, ветеринарного, фітосанітарного та екологічного контролю у формі попереднього документального контролю окремих товарів, що підлягають зазначеним видам контролю, з наступним їх здійсненням у митницях призначення на митній території України. (Тобто державні види контролю в повному обсязі будуть професійно здійснюватися фахівцями в галузі ветеринарної медицини і карантину рослин на митницях на місцях).

Таке делегування службами контролю своїх повноважень митникам дозволить:

- забезпечити територіальну і процедурну цілісність (одноразовість) здійснення всіх видів держконтролю товарів, що переміщуються через кордон України;
- усунути надмірну кількість контролюючих органів у пунктах пропуску через держкордон;
- зменшити час загального процесу контролю, оформлення та пропуску вантажів у пунктах пропуску;
- скоротити черги транспортних засобів;
- спростити та мінімізувати процедури при проведенні всіх видів контролю.

Відповідно до затвердженого Порядку, попередній документальний контроль здійснюється "шляхом перевірки документів та відомостей, необхідних для здійснення зазначених видів державного контролю щодо окремих товарів, у тому числі продуктів і сировини тваринного походження". При цьому перевіряється також відсутність заборон чи обмежень на ввезення на митну територію України або транзит через територію України товарів з використанням даних Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби (ЄАІС).

Тобто безпосередньо у пунктах пропуску один митник перевіряє всі необхідні документи.

При цьому здійснення такого контролю зупиняється, якщо при проведенні митного огляду товарів і транспортних засобів виявлено пошкодження упаковки, яка безпосередньо контактує з товаром, якщо є явні ознаки псування товарів, а також якщо термін придатності товарів закінчився. Окрім того, перевірка припиняється, якщо у декларанта відсутній хоча б один необхідний документ або відомість.

У разі припинення попереднього документального контролю митник повинен викликати до пропускного пункту співробітника відповідного контролюючого органу.

Як зазначив у коментарі ZN.UA урядовий уповноважений з питань дерегуляції Михайло Бродський (за участю якого готувалися дані нововведення), зміна процедури огляду товарів не стосується тільки портів: «Щодо кораблів ми процедуру не змінили, оскільки там великі партії вантажів. Їх як і раніше будуть оглядати всі чотири органи у складі комісії», - пояснив він.

У цілому М.Бродський позитивно оцінив прийняття зазначених постанов «Переходимо на систему забезпечення розмитнення як в ЄС - вантаж можна оглянути лише один раз, тобто принцип «один обшук один раз». По суті, ми у два рази спростили процедуру і час проходження вантажів. Особливо це позначиться на транзиті - люди зітхнуть із полегшенням», - упевнений він.

За його словами, головне, чого вдасться досягти новими правилами контролю, так це покращення іміджу України перед іноземним бізнесом: «Коли іноземці кажуть, що у нас несприятливі умови для ведення бізнесу, то в першу чергу 90% їхнього невдоволення стосується роботи митниці». «Хоча сама митниця готова швидше пропускати товари - над цими постановами ми рік працювали спільно з митницею за дорученням прем'єр-міністра. Звичайно, ані ветеринарам, ані фітосанітарії це не подобається, і вони продовжують заперечувати проти такого, хоча санепідеміологи та екологи з цим погодилися...», - говорить М.Бродський.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі