У ході візиту до Києва прем'єр-міністра Росії Володимира Путіна в середу, 27 жовтня, було визначено, що Україна здійснить поставки на російський ринок 2 мільйонів тонн фуражного зерна. Дана цифра закріплена в меморандумі, підписаному українською і російською сторонами.У ході візиту до Києва прем'єр-міністра Росії Володимира Путіна в середу, 27 жовтня, було визначено, що Україна здійснить поставки на російський ринок 2 мільйонів тонн фуражного зерна. Дана цифра закріплена в меморандумі, підписаному українською і російською сторонами.Питання ціни постачань, а також оператора з української сторони в даний момент у стадії обговорення. «Приймаючою стороною» в Росії буде державна Об'єднана зернова компанія.
Про можливість таких поставок за кілька днів до цього заявив міністр аграрної політики України Микола Присяжнюк. Він подав цей проект у форматі взаємозаміщення. Нібито, в обмін на фураж, який постачатиме Україна, Росія «поділиться» продовольчим зерном, яке у неї в надлишку. Однак, за даними «Дела», про жест-відповідь російського боку вчора мова не йшла.
У питанні допомоги Росії не стало перешкодою чинне в Україні з 19 жовтня квотування експорту зерна. Приватним зернотрейдерам залишається лише сподіватися, що 2 млн «російського» зерна буде експортовано поза квотою (становить 2,7 млн тонн до кінця поточного року), інакше на їхню частку залишиться лише 700 тис тонн.
Нагадаємо, 4 жовтня 2010 року Кабмін прийняв постанову №938 «Про встановлення обсягів квот на окремі види сільськогосподарської продукції, експорт якої підлягає ліцензуванню до 31 грудня 2010 року».
Документом встановлено квоти на експорт пшениці і суміші пшениці і жита (меслин), полби в обсязі 0,5 мільйона тонн, кукурудзи - 2 мільйони тонн, ячменю - 0,2 мільйона тонн і жита - 1 тисяча тонн. Квота на експорт гречки встановлена в обсязі 1 тисяча тонн.
Квоти на експорт зерна з України введені строком до 31 грудня 2010 року.
При цьому Міністерство аграрної політики допускає продовження квот на 2011 рік.
Відзначимо, уряд прогнозує врожай зерна в Україні у 2010 році близько 39 мільйонів тонн проти 46 мільйонів тонн у 2009 році.
У Росії спочатку ввели повний мораторій на експорт зерна до 31 грудня 2010 року, проте потім продовжили його до 31 липня 2011 року.