Україна гальмує перехід на нові стандарти якості бензину через інтереси вітчизняного бізнесу

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Перехід українських НПЗ на виробництво більш якісного бензину у черговий раз пропонується відкласти. З учорашнього дня в Україні діють нові стандарти якості палива - "Євро-4" і "Євро-5", але Експертно-аналітична група при Кабміні запропонувала перенести терміни на 2018 рік. Таке рішення вигідне "Нафтогазу" і підприємствам групи "Приват", які не інвестують у модернізацію своїх заводів, вважають учасники ринку.

З 1 червня набули чинності нові стандарти якості для виробництва палива в Україні - "Євро-4" і "Євро-5". Такий бензин містить менше сірки та інших шкідливих речовин у порівнянні з паливом стандартів "Євро-2" і "Євро-3", що дозволяє продовжити ресурс двигуна.

Зараз бензин "Євро-4" і "Євро-5" можуть виробляти три з шести українських нафтопереробних заводів - Кременчуцький ("Укртатнафта"), Лисичанський (ТНК-ВР) і Одеський ("Лукойл"), але останні два простоюють. Крім того, цим стандартам відповідає бензин з Литви, Болгарії, Румунії та Білорусі (продається в мережах "Окко", WOG, ТНК-ВР, "Лукойл" тощо), пише "Коммерсантъ-Украина".

Однак проти переходу на нові стандарти виступила експертно-аналітична група (ЕАГ) з питань функціонування ринку нафти і нафтопродуктів і розвитку нафтопереробної галузі при Кабміні. У п'ятницю в ЕАГ повідомили, що ініціюють продовження дії стандартів "Євро-2" і "Євро-3". У секретаріаті групи пояснили, що Державне агентство резерву звернулося до них з проханням перенести перехід на нові стандарти на 2018 рік. "У Держрезерві пояснюють це тим, що термін зберігання вже закупленого для потреб Міноборони та підприємств Мінагрополітики палива закінчується тільки через шість років", - зазначають у секретаріаті ЕАГ. За даними групи, питання про продовження стандартів найближчим часом буде розглянуто урядом.

- Хто платить за «дешевий» бензин?

Перехід на нові стандарти відкладали і раніше. "Євро-4" і "Євро-5" повинні були почати діяти в Україні з 1 січня 2010 року, але оскільки три з шести НПЗ - Дрогобицький, Надвірнянський (належать групі "Приват") та Шебелинський (належить НАК "Нафтогаз України") - не можуть виробляти паливо за цим стандартам, перенесення щорічно ініціювалося ЕАГ і підтримувалося Кабінетом міністрів. Останній раз дію колишніх стандартів якості було продовжено 1 липня 2011 на рік.

Швидше за все, ЕАГ ухвалить рішення на користь активів групи "Приват" і Шебелинського заводу, вважає член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. "Вони рятують "Нафтогаз" - у компанії важке фінансове становище, і вона просто не знайде грошей на модернізацію, - говорить депутат. - Але робиться це за рахунок набагато потужніших підприємств, які не мають такої підтримки в уряді".

У прес-службі "Лукойла" нагадують, що інвестували значні кошти у виробництво палива за вищими стандартами: "Ми розраховували, що інвестиції окупляться за рахунок введення заборони на низькоякісне паливо, про що неодноразово заявляли в уряді. У результаті виходить, що інвестувати не мало економічного сенсу".

Всього, за даними Міненерго, три українські НПЗ у 2004-2009 роках інвестували у перехід на стандарти "Євро-4" і "Євро-5" близько $73 млн.

"Тепер вони будуть змушені закладати у ціну пального суму цих інвестицій. Це просто ставить їх в нерівні умови з заводами, які проігнорували вимоги виробляти більш якісне паливо", - говорить директор "Донецькойлсервісу" Віктор Мартиросян.

У прес-службі Кабміну і Держрезерву ініціативу ЕАГ не коментують. Але джерело видання в департаменті нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненерго стверджує, що головний аргумент, на який посилається ЕАГ, - це високий попит на низькоякісне і більш дешеве паливо з боку сільгоспвиробників.

"Є два варіанти вирішення цієї проблеми, які зараз розглядають у Кабміні. Перший - просто продовжити дію "Євро-2" і "Євро-3". Другий - ввести новий технічний регламент, що дозволяє продавати сільгоспвиробникам і Міністерству оборони паливо низької якості, а для інших споживачів, в тому числі для всіх АЗС, ввести більш високі стандарти", - зазначив співрозмовник видання.

Ці аргументи в ЕАГ наводили і раніше, відзначає гендиректор консалтингової компанії "А-95" Сергій Куюн. "Насправді самі аграрії часто говорять, що їм потрібне більш якісне паливо. В Україні досить компаній, які використовують імпортну техніку, для якої стандарти "Євро-2" і "Євро-3" не підходять", - говорить пан Куюн. Гендиректор компанії "Нібулон" (великий зернотрейдер) Олексій Вадатурський підтверджує цю думку: "Більшість великих аграрних холдингів сьогодні використовують імпортну сільгосптехніку. Тому ми не заперечуємо проти підвищення стандартів". !zn

Читайте також:

Рада ввела обов’язкову норму про наявність біоетанолу в бензині

Порошенко «збирає аргументи» для введення мит на нафтопродукти

АМКУ наказав заправкам зробити А-95 бензин доступним

В Україні будуть додавати в бензин біоетанол

Ціни на паливо змусили українців у 2011 році істотно знизити його споживання

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі