Україна критикує мовчазну позицію Європейського Союзу щодо будівництва Росією газопроводу «Південний потік».
Про це заступник голови правління НАК «Нафтогаз України» Вадим Чупрун повідомив на прес-конференції у Києві в середу, 14 грудня.
За його словами, відкриття підземного сховища газу в Сербії, яке пройшло днями, є важливою складовою частиною проекту «Південний потік».
«Нас дивує, що на це не відреагували європейські чиновники, і їхнє мовчання - це знак згоди», - сказав він.
В.Чупрун підкреслив, що газопровід «Південний потік» є прямим конкурентом української газотранспортної системи (ГТС). При цьому вартість його спорудження у рази перевищує можливі інвестиції в українську ГТС, які можна вкласти і, тим самим, збільшити пропускну здатність українського маршруту для постачання газу до Європи, додав заступник голови НАКу.
Як писало раніше ZN.UA, за оцінками експерта Центру Разумкова Володимира Омельченка, після будівництва першої і другої черг «Північного потоку» обсяги транзиту газу по території України можуть скоротитися з сьогоднішніх 100 млрд до 70-80 млрд кубометрів на рік.
У свої оцінки експерт не закладає фактор запуску «Південного потоку», оскільки вважає малоймовірним його будівництво (на думку В.Омельченка, шанси запуску «Південного потоку» складають лише 40%).
Разом з тим, як заявив сьогодні у Брюсселі комісар ЄС з питань енергетики Гунтер Оттінгер, коментуючи заяви Росії про бажання отримати особливий статус для "Південного потоку", Єврокомісія поки не має наміру виводити "Південний потік" з-під дії Третього енергетичного пакету.
"Південний потік" не було визнано проектом європейського інтересу. Європейська комісія не може передбачити на цьому етапі, чи буде надано якесь виключення для "Південного потоку", - заявив комісар.
Він зазначив, що Єврокомісія вже заявляла і може лише повторити, що вона залишає за собою право повністю оцінити і проаналізувати цей проект, як тільки його деталі стануть зрозумілими.
"Всі виключення можуть бути надані тільки на базі існуючого законодавства ЄС. ЄС не буде змінювати своє законодавство, що діє у сфері енергетики", - сказав Г.Оттінгер.
Раніше 1 грудня міністр енергетики Росії Сергій Шматко після зустрічі з комісаром Оттінгером заявив, що Єврокомісія готова розглядати можливість надання особливого статусу TEN (Trans European Network - транскордонної європейської мережі - ред.) проекту газопроводу "Південний потік". Міністр зазначив, що такий статус дав би можливість "Південному потоку" не підпадати під дію Третього енергетичного пакету ЄС, який вимагає надавати доступ до газопроводу третім сторонам. Два трубопровідних проекти "Газпрому" вже мають такий статус - "Північний потік" і "Ямал - Європа". Проте переговори в результаті зайшли у глухий кут.