Україна з 6 серпня змушена повернутися до постійного імпорту електроенергії з Росії в обсязі до 1 ГВт через брак вугілля, пише російський "Коммерсантъ" з посиланням на свої джерела.
Як пише видання, активні поставки з РФ, які Україна припинила наприкінці квітня, вимушено поновилися в кінці липня, коли від обстрілу постраждало обладнання двох ТЕС в Донбасі. Ситуацію посилило відключення одного з блоків Запорізької АЕС, паралельно з тим, що на ряді вугільних ТЕС запаси палива знизилися до критичного рівня.
З кінця липня Україна вимушено брала російську електроенергію в рамках угод про паралельну роботу та аварійну роботу енергосистем. Аварійні поставки помітно дорожче: ціна за фактичні поставки в липні склалася в $ 0,07 за 1 кВт ч. Розрахуватися тоді Україна планувала потужністю, розповідає джерело.
Щоб не переплачувати за "аварійні" поставки, Україна вирішила відновити імпорт за комерційним контрактом з "Інтер РАО", укладеним державною "Укрінтеренерго" в грудні 2014 року. Зараз з РФ в рамках цього контракту Україна "стабільно отримує приблизно 0,8 ГВт потужності при дефіциті, що зберігається в енергосистемі України близько 2 ГВт", пише "Комерсантъ" з посиланням на джерело на українському енергоринку.
В російських "Інтер РАО" і "Системном операторе" (диспетчер енергосистеми) не коментують ситуацію, в Міненерго РФ не відповіли на запит.
За даними НКРЕКП, ціна імпорту від "Укрінтеренерго" на оптовий енергоринок,- 0,9 гривні ($ 0,042) за 1 кВт год, це на 6,5% вище тарифу на травень. Ціна за контрактом базується на середній ціні електроенергії ТЕС України за попередній місяць, пояснював раніше глава Міненерго країни Володимир Демчишин.
Підтвердити відновлення контрактного енергоімпорту в української сторони не вдалося. За словами джерела, близького до Міненерго України, ще в кінці липня Демчишин дав вказівку оформляти імпорт як перетоки за ціною $ 0,08 за 1 кВт ч. "Укренерго" подало на серпень заявку на закупівлю 500 млн кВт год, що в десять разів більше травневих обсягів, вони погоджені з регулятором, розповіло джерело, близьке до компанії. Але ця цифра може бути переглянута в будь-яку сторону, зазначив він. За перше півріччя "Інтер РАО" експортувало на Україну 1,6 млрд кВт ч.
За словами джерела, зростання закупівель пояснюється скороченням запасів вугілля на ТЕС напередодні опалювального періоду. Зараз запас - близько 1,5 млн тонн, але він розподілено вкрай нерівномірно. На Луганській ТЕС ("ДТЕК Східенерго" Ріната Ахметова), розташованої на непідконтрольної Києву території Донбасу, знаходиться майже 50% запасів українського антрациту, частина вугілля замкнені на Бурштинській ТЕС (здатна постачати енергію тільки на експорт в Європу), повідомив вчора "РБК-Україна" в.о. голови "Укренерго" Юрій Касич.
"Для блоків, які працюють на антрациті, паливо везуть з "ДНР" і "ЛНР", і то привозять, то ні",- зауважує джерело, близьке до українського Міненерго.
Якщо Україна відновлює контрактний энергоимпорт, то можуть бути вимоги знизити ціну поставок електроенергії з України в Крим. З початку року вони йшли за ціною в 2,99 руб. за 1 кВт год, що нижче, ніж на оптовому ринку України, але відмова Києва від імпорту енергії з Росії дозволив Україні домогтися підвищення тарифу з липня до 3,42 руб.