Україна в рази знизив закупівлю російського газу у кризовому для себе лютому, але Європа, яка отримує від "Газпрому" майже половину палива по трубах, які йдуть через територію України, не боїться недопоставок.
"Я думаю, навіть найгірший сценарій - якщо ми не матимемо жодного кубометра газу, не буде жодних проблем з постачанням до червня", - заявив у вівторок, 25 лютого глава італійської енергетичної компанії Eni Паоло Скароні.
За даними двох джерел Reuters в газовій галузі, Україна, пережила минулого тижня криваву розв'язку політичної кризи, 24 лютого знизила закупівлю газу в Росії до 28 мільйонів кубометрів на добу зі 147 мільйонів кубометрів на добу на 1 лютого.
Російський "Газпром" відмовився від коментарів. Тим не менше, представник концерну сказав, що експорт газу в ЄС зберігається "в повному обсязі" і не страждає від загострення політичної ситуації в Україні.
"Покупки (Україною) падають щодня", - сказав джерело.
"Добові поставки йдуть, але стали значно менше", -сказало інше джерело, додавши, що в лютому 2013 року середньодобові поставки складали близько 79 мільйонів кубометрів.
Прес-секретар "Газпрому" Сергій Купріянов повідомив, що борг українського "Нафтогазу" перед концерном на сьогодні становить 1,6 мільярда доларів. Своєчасні розрахунки з "Газпромом" були однією з умов надання Москвою знижки на газ, яку Київ домагався практично весь термін перебування при владі президента України Віктора Януковича, який у вихідні після кривавих подій у Києві.
Джерела Reuters кажуть, що якщо 1 лютого Україна купувала 147 мільйонів кубометрів на добу, то 6 лютого імпорт знизився до 106 мільйонів, а 19 лютого, коли протистояння в Києві підійшло до кульмінації, він впав до 25,9 мільйона, склавши потім 28,7 мільйона 20 лютого і 28 мільйонів 24 лютого.
Виконуючий обов'язки міністра енергетики України Едуард Ставицький в опублікованому у вівторок інтерв'ю газеті "Коммерсантъ-Украина" сказав, що платежі за газ з боку обласних теплокомуненерго зупинені.
Напередодні він заявив, що Київ сподівається зберегти знижку на імпортований з РФ газ, який подешевшав для Києва з 2014 року завдяки політичним домовленостям з Москвою.
Знизивши ціну на газ для України на третину до 268,5 долара за 1 тисячу кубометрів з 1 січня 2014 року, Москва зажадала щоквартального підтвердження знижки. Ставицький, що сподівається зберегти знижку на другий квартал і за ціною 268,5 долара Україна готова купити у РФ в 2014 році 35 мільярдів кубометрів газу. !zn