НАК "3України" прогнозує скорочення споживання газу в розпочатому опалювальному сезоні 2014-2015 років на 24,5%, або на 8,6 млрд куб. м порівняно з попереднім роком - до 26,7 млрд куб. м. Про це 22 жовтня повідомив перший заступник голови правління "Нафтогазу" Сергій Перелома.
На розширеній селекторній засіданні уряду за участю голів облдержадміністрацій та газовиків в середу він повідомив, що з цього обсягу 10 млрд куб. м складе газ власного видобутку, 5,7 млрд куб. м - газ, закуплений по реверсу, а ще значна частка припаде на підйом газу з підземних сховищ, де його запаси становлять 16,7 млрд куб. м.
"Для стабільного проходження зими вкрай важливо раціональне використання ресурсів", - підкреслив Перелома, нагадавши про прийняту влітку постанову Кабінету міністрів із затвердженими регіональними лімітами газу.
За його словами, згідно з проведеною оплатою ліміти на третій тиждень жовтня відкриті в обсязі 41,8 млн куб. м на добу.
Представник "Нафтогазу" нагадав, що загальна заборгованість підприємств теплової комунальної енергетики (ТКЕ) перед компанією досягла 14,1 млрд грн, зокрема за спожитий у поточному році газ - 4,5 млрд грн.
Перелома додав, що рівень розрахунків підприємств ТКЕ за газ впав з 83% у 2012 році до 72% у минулому і 54% в нинішньому році.
Він також повідомив, що поки тільки 301 підприємство ТКЕ, або 22% від їх загальної кількості (1400), відкрили спецрахунки для зарахування оплати за теплову енергію.
"Таким чином можна зазначити, що сьогодні більшість теплопостачальних підприємств не мають підстав для законного споживання природного газу", - констатував представник "Нафтогазу".
Проте прем'єр Яценюк нагадав, що уряд виділив 7 млрд грн на покриття різниці в тарифах і доручив розпочати постачання газу ТКЕ у зв'язку з пониженням температури навіть за наявності боргів.
Відкриваючи засідання, прем'єр уточнив, що Україні необхідно закупити ще близько 5 млрд куб. м російського природного газу, однак у разі провалу переговорів уряд буде домагатися збільшення реверсних поставок, які сьогодні складають близько 30 млн куб. м в добу, а також готовий поставити близько 200 тис. тонн мазуту за рахунок переробки запасів нафти (грубо - це еквівалент 230 млн куб. м природного газу - ред.).
Згідно з даними "Укртрансгазу", починаючи з 20 жовтня розпочався відбір газу з ПСГ, який в той день склав близько 10 млн куб. м.