На зимовий період ціна імпорту природного газу з Європи для України складатиме близько $ 250 за 1 тис. куб. м, прогнозує міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин.
За його словами, ціна реверсного газу в четвертому кварталі 2015 року і першому кварталі 2016 року буде стабільною. Більш того, не виключено, що вона може бути ще нижчою, в зв'язку з намітився тренд падіння цін на нафту, від яких залежить і ціноутворення на газ.
"З європейською стороною ситуація зрозуміла, ринок зрозумілий, цінова політика також більш-менш зрозуміла. Тобто плюс-мінус сьогоднішні ціни, я думаю, будуть переважати протягом двох наступних кварталів, до кінця опалювального сезону рівень $ 250 – це буде адекватний рівень", - сказав він на прес-конференції в Києві в понеділок, 10 серпня.
Газ з РФ
Україна поки що неспроможна обходитися в пікові зимові навантаження без російського газу, тому підписання чергового "зимового пакету" з "Газпромом" необхідно. Українська сторона розраховує, що наступний раунд тристоронніх газових переговорів за участю ЄС пройде до кінця серпня.
"Навіть всіма зусиллями, які вживаємо, пікові навантаження треба закривати все-таки з Росії. Тому, однозначно, мають намір домовитися з росіянами, тому що договір на опалювальний сезон необхідний, і ми його підпишемо", - сказав глава Міненерговугілля.
За його словами, проведені раніше переговори показують, що російська сторона також "досить позитивно дивиться на підписання нового "зимового пакету", проте заважають політичні питання.
"В кінці серпня буде наступний раунд - у Відні. Думаю, що все-таки дійдемо до розуміння", - зазначив Демчишин.
За його словами, існує чітка домовленість на переговори в двосторонньому форматі Україна-Єврокомісія: "27-28 (серпня) буде двохсторонка, але сподіваємося, що трехсторонка. Точно будемо ми і європейці, сподіваємося, що все-таки підключаться і росіяни. З 14 серпня переговори з росіянами активізуються, бо там деякі люди у відпустках, ось така технологічна проблема".
У той же час в Єврокомісії не підтверджують проведення тристоронньої міністерської зустрічі з газу ЄС-РФ-Україна в кінці серпня.
"Я не можу цього підтвердити. Ми зараз узгоджуємо дати проведення двосторонньої зустрічі Європейський союз - Україна. Можливість тристоронньої зустрічі я не можу підтвердити", - сказала в Брюсселі в понеділок "Інтерфаксу" офіційний представник Єврокомісії Анна-Кайса Итконен.
Україна призупинила закупівлю газу в РФ з 1 липня. Це сталося після того, як останні газові переговори завершилися нічим, і Україна, РФ і Євросоюз не змогли досягти угоди про підписання нового тристороннього документа, який би фіксував всі умови та порядок імпорту газу з РФ в Україну починаючи з третього кварталу і далі. Україну зокрема не влаштувала запропонована Москвою ціна в $ 247. В свою чергу РФ відмовилася підписувати з Україною "велику угоду" щодо газу на зиму і аж до кінця другого кварталу 2016 року.
У цілому з початку року по серпень Україна імпортувала 10,7 млрд куб. м газу, що майже на третину менше (на 27,2%, або на 4 млрд куб. м), чим у минулому 2014 році. Поставки з Європи становили 2/3 імпорту газу. Частка Росії і "Газпрому" в українському энергоимпорте впала до третини (3,8 млрд куб. м газу), тоді як ще два роки тому Україна залежала від росії більш ніж наполовину, а ще раніше - на всі 100%.
На сьогодні Україна продовжує нарощувати імпорт газу реверсом з Словаччини.