Російський "Газпром" і український оператор ГТС офіційно підтвердили призупинення імпорту російського газу в Україну з 1 липня.
Причина - відсутність узгоджених домовленостей між "Газпромом" і НАК "Нафтогазом" про умови поставок після другого кварталу.
Таким чином, з сьогоднішнього дня Україна знову повністю переходить на реверс газу з ЄС, як і минулого літа, коли обидві сторони - і "Нафтогаз" і "Газпром", подали взаємні позови в Стокгольмський арбітраж 16 червня.
Ще напередодні "Нафтогаз" попередив, що не має наміру замовляти і передплачувати будь-які обсяги російського газу. В "Укртрансгазі" - операторі української ГТС - сьогодні підтвердили, що з 1 липня Україна здійснює імпорт газу лише зі сторони Словаччини.
"Станом на сьогоднішній ранок в центральний диспетчерський департамент "Укртрансгазу" надійшла заявка на імпорт 13,6 млн куб. м природного газу з території Словаччини. За іншими напрямами надходження газу для потреб українських споживачів не здійснюється", - сказав начальник відділу зв'язків з громадськістю та пресою компанії Максим Белявський в коментарі "Інтерфакс-Україна".
У свою чергу припинення поставок офіційно підтвердив і керівник "Газпрому" Олексій Міллер.
"Україна не заплатила за поставки газу за липень. З 10 години ранку 1 липня поставки газу "Газпромом" в Україну припинені. "Газпром" не буде постачати газ в Україну, ні за якою ціною без передоплати", - сказав він.
Напередодні ввечері Україна і РФ не змогли досягти угоди про підписання нового тристороннього документа, який би фіксував всі умови та порядок імпорту газу з РФ в Україну починаючи з третього кварталу і далі. Як повідомлялося, РФ відмовилася підписувати з Україною "велику угоду" щодо газу на зиму і аж до кінця другого кварталу 2016 року.
"У зв'язку з тим, що 30 червня 2015 р. закінчується термін дії додаткової угоди між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром", а умови подальшої поставки російського газу в Україну не були узгоджені сьогодні під час тристоронніх переговорів у Відні, Нафтогаз припиняє закупівлю газу у російської компанії. Транспортування газу територією України для європейських клієнтів "Газпрому" буде продовжуватися в повному обсязі згідно з контрактними умовами", - підкреслив "Нафтогаз" у спеціальній заяві.
Україна не збирається купувати у росії газ за запропонованою Росією ціною $ 247,18 за тисячу кубометрів, підкреслив міністр енергетики і вугільної промисловості України Володимир Демчишин.
"Ми будемо купувати газ. Але не російський - поки не домовимося по ціні, будемо закуповувати з інших джерел", - сказав він.
В кінці березня Росія продовжила дію низької ціни на газ для України на другий квартал на рівні близько $ 248 за тис. куб. м. Переговори про "літній пакеті" повинні були відбутися ще в середині квітня, на них планувалося підписати нову "велику" тимчасова угода між НАК "Нафтогазом" і "Газпромом", який би врегулював "газові" відносини України і РФ до закінчення розглядів у Стокгольмському міжнародному суді. Однак навесні Росія відмовилася від участі в них, зустріч була перенесена на літо.
Обговорювана на тристоронніх переговорах Україна-РФ-ЄС знижка є такою лише за назвою, а фактично приводить неринкову ціну за формулою в контакті до реальних ринкових умов.
За словами міністра енергетики України Володимира Демчишина, формула контракту 2009 року між ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" у III кв.-2015 виводить на неринкову ціну в $ 295-296 за тисячу куб. м. При цьому Україна купує реверсний газ по $ 250, відповідно, платити за російський газ більше не має наміру. "Думаю, російська ціна буде нижче, ніж європейська", – сказав Демчишин.
Ще в лютому "Нафтогаз" з подачі Єврокомісії запропонував "Газпрому" продовжити "зимовий пакет" до весни 2016 року. Нова тимчасова угода по газу з РФ вже технічно готова, заявляли з української сторони. У свою чергу в Москві заявляли, що готові скасувати принцип "бери або плати" для "Нафтогазу" до кінця року.