Україна повинна приступити до системної роботи над удосконаленням податкових відносин на основі чіткої і зрозумілої дорожньої карти, заявленої на кілька років вперед.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Данило Гетманцев, доктор юридичних наук, професор кафедри фінансового права КНУ імені Тараса Шевченка. При цьому автор пропонує конкретні кроки на найближчі роки.
2018 рік
1. Завершення реформування системи органів ГФС, створення Служби фінансових розслідувань. Створення фіскальних судів (якщо ця ідея знайде підтримку).
2. Реформа інституту фінансової відповідальності за податкові правопорушення. Йдеться про суттєву зміну підходів до фінансової відповідальності, про що вже писало DT.UA №40 від 28.10.2017 р.
3. Робота над удосконаленням адміністрування, в т. ч. адміністрування ПДВ. Впровадження конкретних інструментів Cooperative Compliance в податкове законодавство України. Розвиток електронних сервісів. Власне, ця робота не повинна закінчуватися ніколи.
4. Впровадження конкретних інструментів Tax Transparency у податкові правовідносини, широко застосовуваних у світі.
2019 рік
1. Податкова амністія капіталів.
2. Реформа оподаткування доходів фізосіб:
- введення посімейного оподаткування доходів як альтернативи оподаткуванню індивідуальному;
- введення прогресивних ставок податку;
- розширення переліку податкових вирахувань (податкової знижки) і пільг;
- удосконалення механізму оподаткування ФОП на загальній системі.
Також необхідно серйозно задуматися над об'єднанням обов'язкових платежів з базою оподаткування у вигляді доходів (ВЗ, ПДФО, ЄСВ) в єдиний податок з одночасним зниженням ставки. В якості компенсації можна розглянути збільшення ставок непрямих податків.
3. Надання пільг з податку на прибуток для пріоритетних наукомістких галузей вітчизняної економіки, які передбачають зростаючу віддачу з одночасним збільшенням ставок податку для галузей, що добувають (використовують) природні ресурси.
4. Збільшення ставок ренти, акцизного податку та, можливо, ПДВ.
5. "Осучаснення" зелених податків у відповідності з європейськими практиками.
6. Гармонізація кримінальної, адміністративної та фінансової відповідальності за податкові правопорушення з урахуванням європейського досвіду. Запровадження доктрини "розумної передбачливості" в судову практику.
7. Регулювання статусу парафіскалітетів та інших обов'язкових платежів поза податковою системою.
2020 рік
1. Введення загального декларування доходів фізичних осіб.
2. Зведення до мінімуму єдиного податку (тільки для мікробізнесу) і поширення обліку операцій через РРО (та аналоги) на весь оборот товарів і послуг. Реформування системи пільг та субсидування сільгоспвиробників.
3. Введення непрямих методів оподаткування з одночасним зниженням максимального порогу розрахунків готівкою.
4. Імплементація заходів анти-BEPS на підставі застосування на практиці відповідної директиви ЄС.
Гетманцев підкреслює, що мова йде про злагоджену, системну і якісну роботу над податковими інституціями. "Роботу, яка повинна починатися в січні кожного року, а закінчуватися в червні прийняттям закону, який набирає чинності з наступного року, забезпечуючи стабільність податкових відносин. Ці конкретні кроки повинні тягти за собою наступні, а дорожня карта реформи постійно коригуватися у відповідності з результатами виконаної раніше роботи", - зазначає автор.
Детальніше про розвиток податкової системи читайте у статті Данила Гетманцева "Під загрозою виживання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".