Україна не має наміру надавати Росії гарантії щодо обсягу закупівлі газу, повідомив журналістам міністр енергетики і вугільної промисловості України Володимир Демчишин в Києві в середу, 9 грудня.
"На даний момент у нас немає необхідності (в подачі гарантійного листа – ред.) ... Всі умови були прописані в тристоронньому протоколі ("зимовому пакеті" про постачання газу на 3-й квартал 2015 року - 1й квартал 2016 року – ред.)", - сказав міністр.
Демчишин підкреслив, що в України зараз є необхідний ресурс, щоб впевнено пройти опалювальний сезон і в газовому питанні вона ні від кого не залежить.
Міністр також додав, що відомство очікує зниження ціни на газ в першому кварталі 2016 року. "На даний момент бачимо на європейських хабах ціну нижче $ 200", - зазначив він.
Крім того, Демчишин сказав, що в бюджет 2016 року закладена ціна газу близько $ 210-215 за 1 тис. кубометрів.
Раніше глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв підкреслював, що до кінця поточного року запропонована "Газпромом" ціна газу неконкурентна порівняно з пропозиціями на європейському ринку. На перший квартал 2016 року (до терміну закінчення дії "зимового пакету") "Нафтогаз" чекає від "Газпрому" більш вигідної пропозиції. Україна розраховує, що "Газпром" знизить ціну на газ до $ 210, говорив Демчишин.
У свою чергу "Газпром" заявив, що не чекає відновлення Україною закупівель російського газу до кінця 2015 року. При цьому Росія хоче знати, скільки газу Україна збирається купити в першому кварталі 2016 року. У зв'язку з цим "Газпром" запросив у НАК "Нафтогазу України" гарантійний лист за обсягом закупівель до кінця березня.
Планується, що ціна на російський газ для України на 2016 рік буде узгоджена до 20 грудня.
З початку 2015 року, за підсумками листопада, Україна імпортувала в цілому 16,2 млрд куб. м газу з Європи і Росії. У порівнянні з минулим роком, імпорт скоротився на 9,5%, або на 1,7 млрд куб. м.
При цьому, ситуація з джерелами імпорту кардинально змінилася: залежність від газу з РФ зменшилася в 2,2 рази (6,2 млрд куб. м проти 13,9 млрд куб. м в минулому році), тоді як реверс із Європи збільшився в 2,5 рази (10 млрд куб. м проти 4 млрд куб. м в 2014 році).