Україна погоджує з Міжнародним валютним фондом питання зниження тарифів на газ для населення, зокрема, їх верхнього рівня, за умови, якщо ціна закупівлі імпортного газу знизиться до менш ніж $ 209 за 1 тис. куб. м.
Про це повідомив глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв журналістам у середу, 11 листопада, напередодні прибуття до Києва місії МВФ.
"Коли у нас ціна імпорту знизиться нижче $ 209, то в уряду з'явиться можливість, якщо на це буде згода МВФ, (...) ці 7,188 тис. грн за 1 тис. куб. м газу можна буде опускати", - сказав Коболєв.
"Ми вже направили запит в МВФ. Подивимося, що вони скажуть, якщо так станеться", - сказав Коболєв.
Коболєв пояснив, що ціна в $ 209 еквівалентна 5,044 тис. грн (враховуючи прогнозний курс на 2016 рік 24,1 грн/$), що дорівнює ціні газу як товару, закладеній в поточний тариф, - 7,188 тис. грн.
На 2016 рік, відповідно до зобов'язань уряду перед МВФ, запланована чергова хвиля поступового підвищення тарифів на газ (з метою в 2017 році довести їх до ринкового рівня). Тепер же, після здешевлення імпортного газу, верхня планка тарифів – 7188 грн за 1 тис. куб. м хоча ще й не повністю відповідає ринковій ціні, але вже близька до неї.
Ціни, за якими Україна імпортує газ з Європи і РФ, останнім часом відчутно знизилися. Як раніше зазначав Коболєв, зниження тарифів буде залежати від двох факторів: падіння світової ціни на газ та стабільності курсу гривні. "За умови, що ці два фактори будуть мати місце, це може статися", - уточнив Коболєв.
В Кабміні в свою чергу також повідомляли, що урядом прийнято відповідне рішення про те, що коригування тарифів буде здійснене за результатами I кварталу 2016 року в залежності від ціни імпортованого газу та курсу національної валюти.
На початку березня 2015 року були підвищені тарифи на газ для населення. Зокрема для тих, у кого немає лічильників, вартість одного кубометра газу збільшилася в 3,3 рази - до 7188 грн за 1 тис. куб. м. Ця ж ціна діє і в випадку споживання газу понад 200 кубометрів на місяць (при наявності лічильників), а також в неопалювальний сезон.
Мінімальний тариф - 3600 грн за 1 тис. куб. м. - діє в опалювальний період на споживання не більше 200 куб. м газу місяць при наявності лічильника.
Проте нещодавно уряд ухвалив рішення про те, що змінюється "соціальна" норма на газ для українців з лічильниками: на весь опалювальний сезон буде надаватися 1 200 куб. м газу за соціальною ціною в 3,6 грн за куб, тоді як раніше надавалося фіксовано 200 кубів на місяць.
Однак цей обсяг може бути збільшений, уточнив глава "Нафтогазу": за підсумками січня буде вивчено реальне споживання газу населенням, і на підставі цих показників вірогідне коригування "пільгових" обсягів газу.
"Як тільки зрозуміємо, що 1,200 тис. куб. м недостатньо, будемо пропонувати уряду збільшити цей обсяг – ред.)", - сказав він.
Для тих, у кого немає лічильника, норма споживання газу знижена ще в травні - до 6 кубів на місяць.