Незважаючи на рішення МВФ про "суверенний" статус $ 3 млрд боргу України перед Росією, Україна не може виплатити його у строк, не порушивши при цьому свої зобов'язання перед МВФ, а також перед іншими приватними кредиторами, які погодилися на реструктуризацію.
Відповідну заяву оприлюднило Міністерство фінансів України в середу, 17 грудня.
"Україна, згідно з первинним договірними умовами, не має права здійснювати виплати кредиторам, які відмовилися брати участь в реструктуризації", - йдеться в заяві Мінфіну.
"Незалежно від їх [визначеного МВФ] статусу, єврооблігації, термін погашення яких настає в грудні 2015 року ("борг Януковича" на $ 3 млрд - ред.), відносяться до боргових зобов'язаннях України, які вона не може оплатити у відповідності з їх початковим умовам, не порушуючи при цьому (i) фінансові цілі, визначені Механізмом розширеного фінансування МВФ і (ii) свої договірні зобов'язання у відповідності з "положенням про надання найбільших переваг кредитору", що міститься в умовах нових державних цінних паперів, випущених в листопаді 2015 році в рамках нещодавно завершеної боргової операції з реструктуризації державного і гарантованого державою боргу", - йдеться в заяві.
Разом з тим, Україна, як і протягом всього часу, готова на добросовісне проведення переговорів з РФ для досягнення взаємної згоди щодо реструктуризації боргу за єврооблігаціями на $ 3 млрд.
"Крім того, Україна залишає за собою всі права відповідно до українського, англійського та міжнародного права, а також відповідно до будь-якого іншого застосовного права, що стосуються облігацій, термін погашення яких настає у грудні 2015 року", - резюмують в Мінфіні.
Незалежно від рішення Києва про неможливість виплати боргу перед Росією, Україна розраховує на продовження фінансування з боку МВФ після зміни ним правил кредитування.
Питання про статус російського боргу важливе, так як раніше правила МВФ забороняли фонду кредитувати країни, що оголосили дефолт за кредитом в офіційному секторі. Разом з тим, глава фонду Крістін Лагард відзначала, що у МВФ є інструмент, який дозволить кредитувати Україну навіть у випадку дефолту.
Зокрема, 8 грудня МВФ схвалив зміни в політику кредитування, що дозволяють продовжувати фінансування України, якщо її зобов'язання будуть відповідати певним новими правилами трьом критеріям. До них відносяться: термінова допомога з боку Фонду є принципово важливою, і країна-боржник дотримується всіх вимог програми МВФ; позичальник вживає сумлінні спроби досягти угоди з кредитором (Росією – ред.) в рамках параметрів, встановлених програмою фонду; рішення надати фінансування не спричинить небажані негативні наслідки для можливостей МВФ мобілізувати кошти від офіційних кредиторів.
Передбачається, що оцінку відповідності кожного окремого випадку зазначеним критеріям буде проводити виконавча рада МВФ, що налічує 24 члени від 8 країн з найбільшими квотами у Фонді.
Росія відмовляється взяти участь у реструктуризації, вимагаючи повернення коштів повному обсязі і обіцяючи подати в суд, якщо їх не отримає. Київ заявив про готовність до судових розглядів.
Президент України Петро Порошенко раніше заявив, що вважає, що російський кредит у $ 3 млрд був хабарем Януковичу за відмову від асоціації з ЄС.
У свою чергу глава Мінфіну РФ раніше визнав, що, викупивши у 2013 році українські єврооблігації на ринку, Росія "по суті, простягнула руку допомоги" режиму Януковича, оскільки ніхто більше не хотів давати йому в борг.