"Хочу сам злітати до Варшави та порушити це питання. Кожна людина, яка перетинає кордон з Польщею, бачить черги "бусиків". Наш аргумент такий: коли ці люди підбивають tax free в Польщі й потім заїжджають до нас, то інформація про tax free дозволила б нам чітко знати, товарів на яку суму везе конкретна машина. І тоді не треба розповідати, що везеться в межах дозволеної суми", - каже Нефьодов.
За словами головного митника України, у поляків багато шахрайства на своєму боці, коли товари показуються нібито як експорт в Україну, але фактично до неї не доїжджають.
"Наприклад, поляк відбив tax free, а телевізор забрав собі додому... Але якщо він декларує, що отримав tax free на пару тисяч євро, то полякам також було б цікаво отримати від нас інформацію про ввезення цього товару в Україну", - вважає він.
Зараз механізм обміну інформацією між митницями різних держав – це велика проблема, каже голова Державної митної служби.
"Ми працюємо над тим, щоб хоча б напрацювати ефективний обмін інформацією за правоохоронною лінією... Що можна зробити досить швидко, - це обмін фізичної інформацією. Якщо інформація щодо вартості – це величезний виклик, то отримати фізичну інформацію (насамперед про вагу – ред.) реалістично", - зазначає він.
Україна вже обмінюється такою інформацією з Угорщиною, Молдовою, Білоруссю, але через велику кількість технічних проблем якість такої інформації низька. Крім того, Україна має намір приєднатися до платформи ЄС для обміну митними даними в єдиному стандарті Seed+.
Однак поки що обмін інформацією будується виключно на людських відносинах: коли митники по обидва боки кордону дозволяють один одному хоча б подивитися свої бази даних. Хоча використовувати таку інформацію в суді не можна, до того ж це поодинокі випадки.
Докладніше про реформи на митниці, боротьбу з контрабандою та кадрову політику ДМС читайте в інтерв'ю Сергія Следзя з головою Державної митної служби України Максимом Нефьодовим.