Українські підприємці зберігають у банках 58 млрд грн, що у 8 разів більше, аніж було у 2012 році. Таку динаміку залишків на рахунках ФОПів за останні 9 років відзначає платформа відкритих даних Опендатабот.
Аналіз залишків на рахунках ФОПів вказує, що підприємці зберігають у банках 58 млрд грн. Для порівняння, у 2012 році загальна сума на рахунках українських ФОПів складала 4 млрд грн.
Зростання коштів на банківських рахунках спостерігалося з невеликими відхиленнями протягом усього проаналізованого часового відрізка, за виключенням двох періодів. Перший - на початку 2014 року, коли залишки на рахунках повернулися до значень 2012 року. І другий період - березень-квітень 2017 року, коли сума залишків на рахунках українських ФОПів повернулася до значень середини 2016 року.
Можна також відзначити кілька періодів, коли зростання коштів на банківських рахунках відбувалося з прискореною динамікою. Так, наприклад, у січні 2016 року сума коштів на рахунку ФОПів збільшилася одразу на понад 2,5 млрд грн у порівнянні з груднем 2015 року. У лютому 2018 року сума збільшилася на майже 2 млрд грн у порівнянні з попереднім місяцем.
А найбільший приріст коштів був зафіксований у 2020 та у 2021 роках. Так, з травня по червень банківські рахунки ФОПів загалом збільшилися майже на 2 млрд грн, з червня по липень - майже на 4 млрд грн, з серпня по вересень - на понад 2 млрд грн, з вересня по жовтень - на понад 2 млрд грн.
У січні 2021 року залишок коштів на рахунках збільшився на майже 8 млрд грн у порівнянні з груднем 2020 року, з травня по червень - на майже 2 млрд грн, з червня по липень - на понад 3 млрд грн, з серпня по вересень - на майже 2 млрд грн.
Згідно з даними Опендатабот, станом на 20 жовтня в Україні активні 1 982 348 ФОПів. Їх кількість збільшується, в середньому, на 7 тисяч щомісяця: відкривається близько 20 тисяч, а закривається близько 13 тисяч.
Нагадаємо, у квітні 2021 року міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко повідомляв, що понад 300 тисяч ФОПів та найманих працівників, які не можуть працювати через посилення карантину, подали заявки на отримання одноразової виплати 8 тисяч гривень.
Цьому передувало рішення Кабміну щодо запуску механізму виплати держдопомоги підприємцям і їх найманим працівникам у червоних зонах. 30 березня Верховна Рада підтримала виплату ФОПам одноразової фінансової допомоги.
У Міністерстві фінансів повідомили про те, що на виплату одноразової матеріальної допомоги для підприємців і найманих працівників було направлено державою 1,4 млрд грн. Очікувалося, що послугою скористаються 175 тисяч громадян.