Українська влада спрямувала звернення до Туреччини й Організації Об’єднаних Націй із проханням розпочати переговори щодо продовження дії угоди про експорт зерна з наших портів у Чорному морі. Київ ще не отримав відповідь, пише Reuters із посиланням на джерело в уряді України.
Минулого тижня заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Юрій Васьков розповів агентству, що наша держава прагне продовжити "зернову угоду" принаймні на один рік, а також приєднати до ініціативи додаткові порти в Миколаївській області.
Експорт зерна було розблоковано в липні минулого року з трьох чорноморських портів, розташованих на Одещині. Угоду продовжили в листопаді, однак термін її дії вже закінчується 18 березня.
"Ми надіслали листа з проханням почати займатися цією проблемою, оскільки 18 березня дуже скоро, але поки що не отримали жодної відповіді", – заявив співрозмовник Reuters.
Зараз Україні вдається експортувати близько трьох мільйонів тонн агропродукції на місяць в межах зернової ініціативи. Однак, за словами Васькова, держава здатна відправляти до шести млн тонн з портів Одеської області. У разі залучення Миколаївщини щомісячний експорт може зрости до восьми мільйонів тонн.
Джерела в страховій галузі також уточнили, що участь портів Миколаївської області дозволить пришвидшити вихід понад 60 суден, які застрягли на українському узбережжі Чорного моря. За оцінками експертів, лише в Миколаєві залишається 26 суден.
Як розповіли агентству, страхові компанії наразі стикаються з вимогами щонайменше на півмільярда доларів щодо комерційних суден, які досі стоять в наших портах.
Раніше в Росії заявили про "недоцільність" продовження дії "зернової угоди".
Напередодні ZN.UA проаналізувало дані експорту українських пшениці та кукурудзи з липня по листопад 2022 року, і виявило кричущий факт – попри світовий ріст цін на пшеницю та продовольчі ризики для цілої низки країн, половина українського зерна експортується із неймовірним дисконтом у 40%. Хлібороби на межі виживання, зернотрейдери багатіють, а держава самоусунулася від проблеми. Юлія Самаєва пояснила, «Як вийшло, що у нас найдешевша пшениця у світі».