Україна закликає МАГАТЕ створити 30-кілометрові безпечні зони навколо українських АЕС. Про це 2 березня 2022 року заявив представник України при міжнародних організаціях у Відні Євген Цимбалюк під час виступу на засіданні Ради керуючих МАГАТЕ, що відбулося під головуванням генерального директора Агентства Рафаеля Маріано Гроссі.
Представник України звернувся до МАГАТЕ з вимогою вжити рішучих заходів задля недопущення російських військ в 30-кілометрові зони навколо атомних електростанцій України.
Також, він закликав здійснювати тиск на Росію для негайного звільнення Чорнобильської зони та повернення українській стороні контролю над усіма ядерними об'єктами.
У своєму виступі Євген Цимбалюк зазначив, що наразі найбільш загрозлива ситуація склалася в районі розміщення Запорізької АЕС – найбільшої атомної електростанції в Європі. Наразі військові РФ відверто тероризують працівників станції та мешканців її міста-супутника Енергодар.
У зв'язку з військовою агресією Росії Україна вимагає від МАГАТЕ накласти санкції на атомні технології РФ та провести міжнародний аудит їхніх ядерних запасів.
Нагадаємо, у перший же день військової агресії РФ низка енергооб'єктів України зазнала атак.
Згодом війська РФ із території Білорусі увійшли до зони Чорнобильської АЕС. На сьогодні в Зоні зафіксоване семикратне підвищення радіації, українська сторона не має доступу до обладнання та не контролює ситуацію в Зоні.
У цьому зв'язку Державна інспекція ядерного регулювання України поінформувала Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) про втрату контролю над ядерними та радіаційними об'єктами в зоні відчуження Чорнобильської АЕС унаслідок військового нападу.
Також в Державному агентстві України з управління зоною відчуження звернули увагу міжнародних партнерів та організацій на намагання військ РФ захопити атомні електростанції в Україні або на їх намагання демонстративно нарощувати свою присутність та розташовувати техніку поблизу стратегічних об'єктів.
1 березня військовослужбовці Національної гвардії України разом із підрозділами Збройних сил вели бій із російськими окупантами в районі Енергодару, де розташована Запорізька АЕС.
2 березня з'явилася інформація, що у бік міста Вознесенська, де розташована Южно-Українська АЕС, вилетіла група з більш ніж 20 гелікоптерів окупантів із десантниками.