Уряд України скасував запроваджену 5 березня цього року заборону на експорт цукру та проса. Відповідно до постанови Кабінету міністрів, тепер цукор та просо внесено до переліку товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню.
Раніше дозволити експорт проса, встановивши його квоту 80 тис. тонн, пропонувала уряду Всеукраїнська аграрна Рада, оскільки в країні існує надлишок цієї культури.
ВАР посилалася на дані Мінагрополітики за лютий 2022 року, згідно з якими в Україні в 2021/2022 маркетинговому році (липень-червень) вироблено 182 тис. тонн проса, перехідний залишок з 2020/2021 МР склав 18 тис. тонн, тоді як середнє внутрішнє споживання проса в країни не перевищує 80 тис. тонн.
Також станом на кінець квітня 2022 року в Україні вже посіяно 4,8 тис. га проса, що значно більше, ніж на відповідну дату у 2021 році – 0,9 тис. га.
Це вже друга подібна ухвала про зняття заборони на експорт. Раніше, 10 квітня, він був замінений ліцензуванням для живої великої рогатої худоби, м'яса ВРХ та м'яса та їстівних м'ясних субпродуктів, солоних або в розсолі, сушених або копчених; їстівного борошна з м'яса або м'ясних субпродуктів: м'яса ВРХ.
Таким чином у списку нульових квот на вивіз залишилися жито, овес, гречка та сіль, придатна для споживання людьми, добрива (крім азотних, для яких квота була підвищена до 210 тис. тонн за квартал).
Питання спроможності України виростити достойний урожай в умовах інтенсивних бойових дій цікавить не тільки її жителів, а й споживачів далеко за її межами. Про прогнози на поточний маркетинговий рік читайте в статті Лариси Гук і Сергія Следзя «Наперекір війні: майбутнього врожаю вистачить і собі, і на експорт».