Україна звернулася до Туреччини з проханням затримати та арештувати вантажне судно «Жибек Жолі». Судно під прапором Росії проводило вантаж українського зерна, вивезеного з окупованого Росією порту Бердянськ, повідомляє Reuters з посиланням на представника українського МЗС і відповідний документ, з яким ознайомилося агентство.
Згаданий представник повідомив, що вантажний корабель дедвейтом 7146 тонн завантажив з порту Бердянська перший вантаж із близько 4500 тонн українського зерна.
Водночас у листі від 30 червня до Міністерства юстиції Туреччини, Генеральна прокуратура України окремо повідомляє, що причетний до «незаконного експорту українського зерна» з Бердянська «Жибек Жоли» прямував до Карасу, Туреччина, з 7 тис. тонн вантажу.
Генпрокуратура України звернулася до Туреччини з проханням «провести огляд цього морського судна, вилучити зразки зерна для проведення судово-медичної експертизи, витребувати інформацію про місцезнаходження такого зерна», йдеться у листі. Також у документі зазначено, що Україна готова провести спільне розслідування з турецькою стороною.
Представник російської влади в окупованих районах Запорізької області України заявив у четвер, що після кількамісячної зупинки перше вантажне судно вийшло з Бердянського порту без назви «Жибек Жоли».
Тим часом Казахська компанія KTZ Express підтвердила Reuters, що судно «Жибек Жоли» належить компанії, але повідомило, що корабель був взятий за бербоут-чартером (йдеться про договір фрахтування судна без екіпажу) російською компанією «Грін-Лайн», яка не була включена до жодної категорії підсанкційних компаній.
У KTZ Express додали, що проводять консультації із залученими сторонами та будуть дотримуватись усіх санкційних обмежень.
Нагадаємо, країни Заходу звинувачують Росію в створенні ризику глобального голоду, перешкоджаючи Україні експортувати зерно через чорноморські порти. Водночас також відомо, що жодна з країн, яка залежить від зерна з України, не виступила з протестами проти війни.