Голова офісу президента Андрій Єрмак розповів, що в рамках Дорожньої карти, яку розробила Міжнародна робоча група Єрмака-Макфола, Україна пропонує ввести санкції проти 100 тисяч росіян. Про це він написав на своєму Телеграм-каналі.
"Ми пропонуємо механізм, завдяки якому затримка відставки чи публічного засудження політики Кремля дорого коштуватиме", – йдеться у документі.
У Дорожній карті індивідуальних санкцій зазначено, що НАЗК повинен скласти перелік осіб, які відповідають низці критеріїв, а потім цей список потрібно відправити тим країнам, які готові запровадити санкцій проти вказаних персон.
Про накладання обмежень держави повинні будуть оголосити в певну дату. До цього дня особа, проти якої можуть бути введені санкції, матиме змогу: засудити агресивну політику путінського режиму, звільнитися з посади, передати частину свого статку до Фонду реконструкції України тощо. В такому випадку обмеження накладатися не будуть.
"Якщо індивідуальні санкції будуть накладені на всі групи, запропоновані в цьому документі, це охопить 100 000 осіб, що становить найбільшу кількість індивідуальних санкцій в історії. Хоч ця кількість становить менше 0,1% населення Росії, вона зачіпає велику частину саме того тонкого шару російського суспільства, який представляє російську еліту та заможних", – йдеться у документі.
Санкції будуть розставлятися в такому пріоритеті: олігархи, найвищі урядовці, ключовий менеджмент компаній, включно з іноземцями, російські пропагандисти, керівництво політичних партій, члени сімей та довірені особи всіх цих людей. Фахівці з групи Єрмака-Макфола також пропонують запровадити обмеження й щодо російських спортсменів з їх подальшим відстороненням від змагань.
При цьому юристи зазначають, що перш за все варто розпочати в питанні накладання санкцій з олігархів, яким вдалося уникнути їх раніше. Йдеться про:
- Володимира Потаніна - власника Норильського нікелю та інших великих активів,
- Андрія Бокарьова - співвласника Трансмашхолдингу та інших великих активів,
- Іскандера Махмудова - співвласника компаній Трансойл, Трансмашхолдинг тощо.
"Дорожню карту індивідуальних санкцій, як і попередні напрацювання групи Макфола-Єрмака (План дій щодо посилення санкцій та Дорожню карту енергетичних санкцій) ми передали всім ключовим особам, які впливають на ухвалення відповідних рішень", - зауважив Єрмак.
Нагадаємо, міжнародну робочу групу щодо санкцій проти Росії очолюють керівник офісу президента України Андрій Єрмак та директор Інституту міжнародних досліджень Фрімана-Споглі (FSI), ексрадник президента США з питань національної безпеки посол Майкл Макфол.
Збитки, завдані Україні внаслідок варварської війни, вже вимірюються сотнями мільярдів доларів. Щоб Росія виплатила Україні репарації, залучать найкращих юристів світу.
Одним із механізмом відповідальності, через який планується змусити Росію виплатити компенсацію Україні, є створення так званого ескроу-рахунку — спеціального умовного рахунку, на якому враховуються майно, документи чи кошти до настання певних обставин чи виконання певних зобов'язань. Зокрема, передбачається, що на такий рахунок зараховуватимуться кошти, які виручатиме країна-агресор за продаж нафти і газу на Захід.
Варто також уточнити, що російський Газпром уже не раз програвав у міжнародних арбітражах справи, зокрема через спроби зловживати монопольним становищем на ринку газу в Європі. Такі перемоги є і на рахунку України, і найближчої сусідки України – Польщі.