Перш за все за допомогою публічної та дипломатичного розголосу й щільною персональної роботи з ключовими учасниками процесу регулювання європейського ринку газу Україна повинна домагатися максимального застосування до «Балканському потоку» вимог Третього енергопакета ЄС, пише в статті директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
Експерт каже, що треба зробити все можливе — інколи й на перший погляд неможливе, — щоб «Газпром» та його європейські посіпаки були максимально обмежені в можливостях ексклюзивно наповнювати газогін.
"Це досить непросто, зважаючи на позицію Сербії — відверто стимульованої росіянами — не застосовувати положень Третього енергопакету до газогону. Проте Сербія хоче стати членом ЄС, і, якщо відповідну позицію займуть європейці, досягти позитивного результату для України стане цілком можливо. Позитивним прикладом тут може бути сама Україна. Адже ми застосували в себе положення Третього енергопакету, хоча навіть не є офіційними кандидатами на вступ у ЄС", - пише автор.
Але Харченко підкреслює, що дипломатичної боротьби з самим «Балканським потоком» не достатньо – ключовою мішенню для України має стати «Газпром» і його ексклюзивне становище як у Європі, так і в Росії.
"Річ у тому, що «Газпром» — монополіст з експорту природного газу газогонами з Росії: це прописано в російському законодавстві. Хоча видобуває російський газовий гігант усього близько 60% загального обсягу російського газу. Водночас «Газпром» є оператором російських магістральних газогонів. Таким чином, ця компанія порушує головні правила ринку газу ЄС — Третій енергопакет, згідно з яким жодна компанія не має одночасно видобувати газ, продавати газ і володіти трубою, якою зазначений газ транспортує до споживача. Це добре відомо всім у Європі. Проте «Газпром» зберігає своє виняткове становище. А Росія досі ігнорує поодинокі й зовсім невиразні заклики застосувати в себе європейські правила і відкрити ринок газу для чесної конкуренції. Зрозуміло, що де Росія й «Газпром», а де — чесна конкуренція… Але ж заробляє російська «газова імперія» саме на європейцях: левова частка доходів «Газпрому» приходить із країн ЄС", - резюмує Харченко.
Детальніше про те, чим для нашої країни небезпечний «Балканський потік» і що повинна робити українська влада, читайте в статті Олександра Харченка "Віко на труні транзиту російського газу через Україну?".