Україна отримала офіційний статус у європейській енергомережі ENTSO-E

Поділитися
Україна отримала офіційний статус у європейській енергомережі ENTSO-E © НЕК "Укренерго" / Facebook
Україна йшла до цієї мети довгі роки, наповнені напруженою працею - від політиків до фвхівців енергетичного сектору.

Український оператор системи передачі - компанія "Укренерго", отримала офіційний статус члена-спостерігача в континентальному об’єднанні європейських операторів системної електроенергетичної мережі ENTSO-E. Про це повідомив керівник НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький за результатами підписання відповідної угоди.

"Сьогодні, після унікального приєднання України до європейської енергосистеми посеред війни, ракетних обстрілів та кібератак, це можливість не лише доєднатися до всіх робочих процесів та систем ENTSO-E, але й побачити всіх європейських колег та партнерів та подякувати за їхню допомогу. Звісно, багаторічна підготовка та професіоналізм енергетиків були необхідною умовою приєднання України до європейської енергомережі. Але і підтримка кожного європейського оператора – безцінна, тому скористався нагодою подякувати кожному з них", - зазначив він.

Статус члена спостерігача дозволить НЕК "Укренерго" приєднатися до міжнародного об'єднання європейських операторів системи передачі.

Церемонія підписання відбулася у Варшаві.

За словами Кудрицького, на церемонію спеціально прибула Єврокомісарка Кадрі Сімсон.

"Вона тут, щоб нагадати всім – незаконна та брутальна війна проти України впливає на всі сфери політики в Європі, на енергетику особливо. Вся Європа починає розуміти, що для Росії енергетика – це зброя, якою вона намагається шантажувати, тиснути, корумпувати. Але енергетика це й захист. Українська енергомережа готова стати елементом захисту від Росії", - зазначив очільник "Укренерго".

Він наголосив, що потенційна можливість експорту електрики вигідна і для європейців і для України.

"Це спільний бізнес, де ми разом сильніші й сильніші в протистоянні Росії. І який може принести мільярди українському бюджету, забравши ці гроші у Росії. Чесно, ефективно та прозоро. Саме тому українська енергосистема є частиною континентальної політики безпеки й політики безпеки, яку просуває український уряд. Ми, як оператор енергосистеми, зробимо все необхідне, щоб сприяти втіленню цієї політики в життя", - сказав Кудрицький.

Він також підкреслив, що стабільна робота України в європейській мережі, яку наші спеціалісти забезпечують вже більше місяця, відкриває унікальні можливості.

"Українська генерація може замінити частину корупційного та небезпечного імпорту газу з Росії до Європи. Український енергетичний мікс (енергія, що виробляється в Україні різними джерелами, від атомної генерації до альтернативної енергетики, - ред.) на 70% вже вуглецево нейтральний. Це означає, що наша енергія допомагатиме замістити енергію з викопних джерел, яка нагріває планету. І допоможе в переході на відновлювальні джерела, план якого однаково амбітний і для України, і для ЄС", - сказав очільник української компанії - оператора системи передачі.

Нагадаємо, приєднання до європейської ENTSO-E було заплановане на 2023-й рік.

Робота в ізольованому режимі, як це передбачено Угодою про умови майбутнього об’єднання української та європейської енергосистем, мала проводитися у два етапи: у зимовий та літній періоди. При цьому Україна мала тестово від'єднатися від спільної енергосистеми з Росією та Білоруссю.

Пробна автономна робота української енергосистеми була запланована на 24-26 лютого. 24 лютого 2022 року, опівночі, НЕК "Укренерго" від’єднала українську енергосистему від мереж Росії та Білорусі. В цей же день російська армія напала на Україну. Але, незважаючи на активні бойові дії, НЕК "Укренерго" впродовж трьох днів успішно провела випробування роботи енергосистеми в ізольованому режимі.

Після завершення випробувань Україна вирішила не повертатися в енергосистему до Росії та Білорусі, яке мало відбутися 27 лютого. 

Натомість НЕК "Укренерго" подало заявку щодо прискореної синхронізації з європейською енергосистемою.

Історична подія, коли енергосистему України повністю синхронізували з європейською енергомережею ENTSO-E, сталася 16 березня.

Синхронізація української та європейської електромереж є стратегічною метою на національному рівні, спрямованою на створення конкурентного та прозорого ринку електроенергії відповідно до вимог європейського законодавства та ринкових практик.

Наразі синхронізація української енергосистеми з європейською зменшила вплив Росії на центральну і західну Європу в енергетичному секторі, а також підвищила рівень енергетичної безпеки у всьому регіоні.

Після закінчення війни перед Україною та Європою розкриються нові можливості щодо спільного розвитку ринків електроенергії та підтримки "зеленого переходу". 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі