Київ і Москва погодили заявку на закупівлю газу на 2013 рік, повідомив міністр вугільної промисловості і енергетики Юрій Бойко у середу, 27 червня, перед початком засідання Кабінету міністрів України.
Зокрема, відповідаючи на питання журналістів, чи погодили Україна і Росія заявку на закупівлю газу на наступний рік, міністр відповів: "Безумовно".
На уточнююче питання, чи йде мова про закупівлю Україною 27 млрд куб. м газу, Бойко заявив: "Я думаю, ми закупимо ще менше".
Відповідаючи на питання журналістів про те, якою буде реакція України, якщо РФ подасть до суду за недобір законтрактованого обсягу газу, міністр відповів: "Це їхнє право".
- «Газпром» подасть до суду? Чекаємо!
Окрім цього, Бойко спрогнозував жвавий діалог з газового питання на міжурядовому українсько-російському комітеті з економічного співробітництва, який пройде у середу в Києві.
Зазначимо, що набагато більш низький обсяг закупівлі газу Україною, ніж передбачено «Контрактом між ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" купівлі-продажу природного газу в 2009-2019 роках», і навіть нижче зобов'язань за take-or-pay, став каменем спотикання "Газпрому" і "Нафтогазу" вже в поточному році. НАК у минулому році також заявив про намір закупити 27 млрд куб. м газу з урахуванням контракту на 52 млрд куб. м газу і умови take-or-pay в обсязі 41,6 млрд кубометрів газу.
"Газпром" раніше не погоджувався на зниження обсягів закупівлі, вважаючи, що "Нафтогаз" надіслав заявку невчасно. Джерело в російській компанії навіть повідомило, що «Газпром» може звернутися до суду через те, що Україна має намір скоротити імпорт газу.
Варто зазначити, що у «Нафтогазу» за контрактом купівлі-продажу від 19 січня 2009 року, як і у «Газпрому», є право змінювати річну контрактну кількість газу (РКК) згідно з пунктом 2.2.3., Який говорить: «РКК, наведену у цьому п. 2.2, може бути змінено за згодою сторін не пізніше, ніж за шість місяців до початку відповідного року постачання. Угода сторін з питання зміни РКК має бути здійснена у письмовій формі і може бути виражена у формі письмового підтвердження, зробленого однією із Сторін у відповідь на відповідне письмове звернення іншої Сторони. При цьому зміна РКК не повинна перевищувати 20% від кількості, наведеної в цьому п. 2.2».
Як писало ZN.UA, відповідь на те, яким чином Україна вирішила скоротити закупівлю газу в 2012 році до 27 млрд. куб. м «газпромівського» газу, можна спробувати знайти в наведених 11 січня даних Центрального диспетчерського управління: «У 2011 році на Україну було поставлено 44,7 млрд. кубометрів імпортного газу, зокрема 39,175 млрд. кубометрів одержав „Нафтогаз“ і 5,53 млрд. середньоазіатського газу вибрав незалежний імпортер Ostchem Holding Дмитра Фірташа. З початку року (2012-го) Україна різко - майже втричі - скоротила відбір імпортного газу. Якщо наприкінці 2011 року щодобові відбори становили 100-110 млн. кубометрів, то… на 9 січня впали до 33,3 млн. Найбільше скоротив закупівлі Ostchem - майже в шість разів - із 23 до 4 млн. кубометрів на добу».
Нюанс в тому, що якщо виходити з того, що торік було підписано додаткову угоду до контракту купівлі-продажу (про яку напевно знає Бойко, але не знають громадяни України) про погоджене сторонами скорочення поставок газу на 20%, тобто майже до 41 млрд. кубометрів, і ще майже 6 млрд. кубометрів «списати» на Ostchem (замість «Газпромзбуту України», як передбачено контрактом), а потім відняти ще близько 20%, то з натяжкою можна вийти на задекларований Ю.Бойком річний обсяг імпорту в 27 млрд. кубометрів «газпромівського» газу в 2012-му. !zn
Читайте також:
«Газпром» може подати до суду на Україну за скорочення закупівель газу
Україна має намір закупити у Росії на третину менше газу, ніж розраховує «Газпром»