Виплати були відкладені на чотири роки, а це значить, що українському уряду до 2019 року не доведеться перейматися ними. Також борг України буде скорочений на 20%. І ця угода краща, ніж будь-хто міг сподіватися.
Про це сьогодні пише The Economist, додаючи, що угода Києва з кредиторами стала тим рідкісним випадком, коли сторони домовляються про реструктуризацію без оголошення дефолту. Останнім часом це вдалося лише Греції. На початку переговорів кредитори взагалі відмовлялися говорити про будь-які списання, наполягаючи, що відстрочки виплат буде цілком достатньо, щоб зменшити навантаження на українську економіку. Однак погрози Києва "накласти мораторій боргові виплати", або іншими словами оголосити дефолт, мабуть, подіяв на власників бондів.
Позиція України була сильніша, ніж могло здатися, завдяки позиції МВФ, який також видав їй 11 мільярдів доларів за останній рік, не зважаючи на війну в Донбасі. Україні потрібна подальша допомога, щоб лишатися платоспроможною і розраховуватися з кредиторами. Фонд збирається видати ще 11 мільярдів доларів до 2018 року, а також вимагає від України скоротити співвідношення боргу до ВВП до 71% до 2020 року.
Зважаючи на досягнуту угоду про реструктуризацію, Київ зміг добитися однієї з вимог, яка стосується списання частини боргів. Уряд і кредитори також говорять про те, що Україна намагається виконати умову щодо тиску боргів на ВВП, що дозволило б відновити економічне зростання. Тоді б МВФ міг далі видавати кредити.
Але це виглядає занадто оптимістично. До кінця року ВВП України становитиме 70 мільярдів доларів. Падіння у грошових показниках складатиме 60% за останні два роки. В цьому році ВВП скоротився на 17% у першому кварталі і на 15% - у другому. Тож вимога про скорочення тиску боргів на економіку досі лишається, м'яко кажучи, складним викликом.
Крім того, ще 50 мільярдів державного і гарантованого державою боргу не були предметом переговорів. Таким чином угода з кредиторами принесла незначне полегшення Україні, скоротивши загальну суму приватного і державного боргу з 71 мільярда до 67 мільярдів доларів. Гривня досі слабка, а інфляція сягає близько 60%. І довгострокові перспективи не на багато кращі. Навіть якщо війна закінчиться завтра, країні будуть потрібні десятки мільярдів доларів, щоб відбудуватися.
В цей же час, видання Financial Times в редакційній статті писало, що в України з'явився шанс провести успішно реформи. Її влада повинна продемонструвати політичну волю провести широкі реформи в судовій системі, придушити корупцію, приборкати олігархів і покращити інвестиційний і бізнес-клімат.
Разом з тим, глава фонду Крістін Лагард раніше відзначала, що у МВФ є інструмент, який дозволить кредитувати Україну навіть у випадку дефолту.