Угода "Газпрому" з Китаєм про поставки газу стане катастрофою для Путіна – Focus

Поділитися
Угода "Газпрому" з Китаєм про поставки газу стане катастрофою для Путіна – Focus "Газпрому" невигідно продавати газ Китаю. Ілюстрація
Проект "Сила Сибіру" має всі шанси провалитися.

В травні минулого року в Росії похвалилися новим контрактом на поставки газу в Китай. Згідно з угодою між Пекіном і Москвою, російська компанія "Газпром" повинна вродовж 30 років перекачувати в КНР по 38 мільярдів кубометрів з родовищ в Якутії і Іркутській області.

Початок поставок запланований на 2018 рік, щойно буде завершене будівництво нової ГТС "Сила Сибіру", вартістю в 55 мільярдів доларів. Але вже сьогодні стає очевидним, що цей проект буде провальним, принаймні для Росії.

Про це на сторінках німецького видання Focus пише Мельхіор Поппе, нагадуючи, що Володимир Путін називав угоду "найбільш масштабним проектом століття".

В контракті між Пекіном і Москвою вказано, що китайська сторона буде платити за російський газ за ціною, яка буде прив'язана до вартості нафти. І це, враховуючи падіння вартості бареля марки Brent, велика проблема для Росії.

Московський аналітик Ільдар Давлетшин вважає, що через падіння цін на нафту "Газпром" не зможе заробити від продажу газу Китаю. Під час переговорів ціна російського газу була близько 350 доларів, а тепер через нафту вона впала до 175 доларів.

"І це рівень, на якому "Газпром" однозначно буде зазнавати збитків", - переконаний Давлетшин.

Ще одним важливим моментом китайсько-російської угоди є те, що контракт не передбачає хеджування ризиків, якщо ціна газу лишатиметься низькою довгий час. Але в "Газпромі" запевняють, що такого не станеться. Видання Financial Times теж писало, що контракт на поставку газу Китаю стане невигідним для "Газпрому".

Аналітики нагадують, що ціна газу на момент підписання контракту становила близько 350 доларів за тисячу кубометрів. Враховуючи зменшення ціни на нафту на 50 %, сьогоднішня фактична ціна газу за контрактом CNPC повинна бути в районі 175 доларів за тисячу кубометрів, зазначає Давлетшін.

Раніше повідомлялося, підписання другого контракту "Газпрому" з Китаєм на постачання газу по газопроводу "Алтай" (він же "Сила Сибіру–2") затягується на невизначений термін. Причини - сповільнюється зростання китайської економіки, і відповідно і попит на газ. Якщо у 2012-2013 роках споживання газу в Китаї росло на 12-13%, то в 2014-му зростання склало 8,5%, а в першому півріччі нинішнього 2015 року зростання і зовсім скоротився до всього 2%. Одночасно Китаю стають більш доступними інші джерела поставок газу – наприклад, зрідженого газу (LNG) з Австралії.

"Газпром" і китайська CNPC 21 травня 2014 року уклали контракт на поставку газу в КНР по "східному" маршруту в обсязі 38 млрд куб. м газу в рік. Загальна ціна 30-річного контракту - $ 400 млрд. Поставки газу в Китай повинні початися через 4-6 років. Для будівництва газопроводу в Китай ("Сила Сибіру")"Газпрому" потрібні $ 25 млрд авансу зі сторони CNPC. При цьому Китай запропонував "Газпрому" самому вкласти гроші в будівництво трубопроводів.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі