У тому випадку, якщо Україна почне експортувати газ власного видобутку через надлишок закупленого російського газу в обсязі близько 5 млрд кубометрів, різницю в 200 дол на тисячі кубометрів оплатять платники податків.
Відповідно до законопроекту про державну програму економічного і соціального розвитку України на 2012 рік та основних напрямків розвитку на 2013 і 2014 роки, Україна експорт газу поки не планує. Однак глава Міненерговугольпрома Юрій Бойко заявляв, що якщо російська сторона буде наполягати на викупі всього обов'язкового обсягу газу (не менше 33 млрд кубометрів), то українська сторона його купить, але надлишок продасть. Причому не реекспортує дорогий російський газ (у проекті держбюджету України на 2012 рік закладена середньорічна ціна газу понад 400 дол за тисячу кубометрів), а запропонує європейським покупцям газ, видобутий в Україні - майже вдвічі дешевший, ніж імпортний російський.
Формально це всього лише «заміщення газу», і «Газпрому» складно буде причепитися до цього під приводом порушення заборони на реекспорт його газу з України.
Куди складніше буде з ціною газу для українських споживачів. І справа навіть не в тому, що згідно з урядовою постановою газ, що видобувається в Україні, має постачатися для забезпечення потреб населення, бюджетних підприємств і організацій, а також комунально-побутових. Причому продавати його НАК зобов'язана за регульованим тарифом НКРЕ, який значно нижче його собівартості, а тим більше майже на 40% дешевше імпортного. Різницю компенсує державний і місцеві бюджети, які формуються з податків і платежів підприємств і громадян. У підсумку, субсидовані ціни на газ оплачують громадяни країни зі своєї ж кишені. І залежно від різниці цін газу власного видобутку, імпортного та такого, що постачається за регульованими державою цінами, громадяни сплатять і «навар».
Детальніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» в статті Али Єрьоменко «Газовий баланс України: рівняння на Фірташа?!».