Сьогодні, 21 січня, останній день, коли Державна продовольчо-зернова корпорація може перевести черговий транш за кредитом Китайського ексімбанку. Погасити платіж необхідно 96,4 млн дол., але на рахунках ДПЗКУ близько чверті необхідної суми - 23 млн дол. Про це пише ЕП.
При цьому компанія планує виплатити Китаю ще менше - 8,8 млн доларів (9% від необхідного). Це означає, що ДПЗКУ входить до стану дефолту.
Джерела видання повідомили, що держава не планує рятувати підприємство, а в Офісі президента підтримали дефолтний сценарій. Проте держава є гарантом виплати цих боргів, тобто погашатиме їх з держбюджету.
У Мінфіні розповіли, що до можливого дефолту ДПЗКУ почали готуватися ще з 2017 року та закладали до бюджету кошти на виконання гарантійних зобов'язань. Зокрема у бюджеті на 2022 рік закладено достатньо коштів на виплати за зернову корпорацію – 6,9 млрд. грн.
У разі дефолту є два сценарії: держава сплатить або черговий платіж за кредитом, або доведеться платити залишок кредиту – 900 млн дол. та відсотки за ним. Якщо процентна ставка становитиме 5%, додатково до тіла кредиту додається 160 млн. дол. відсотків.
Але є варіант, коли грошей не вистачить. Якщо Пекін вимагатиме повернути всю суму – понад 1 млрд дол. або 28 млрд грн. Ймовірно, у такому разі український уряд домовлятиметься із кредитором про виплати протягом дії договору, тобто до 2027 року.
Нагадаємо, що кредит у 1,5 млрд доларів ДПЗКУ отримала ще 2012 року з поверненням до 2027 року. Його видали під українські держгарантії з метою налагодити систематичне постачання продукції до Китаю. Корпорація заборгувала Китайському ексімбанку та Китайській національній корпорації машинної промисловості.
Повідомлялось, що призначення керівником Державної продовольчо-зернової корпорації України Андрія Власенка, який фігурує у справі про розтрату майна АТ ДПЗКУ, свого часу пролобіювала лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко. Джерела ZN.UA у Нацполіції повідомили деталі справи про багатомільйонну шкоду корпорації.
Нацполіція заявила, що керівництво Державної продовольчо-зернової корпорації завдало збитків на сотні мільйонів гривень. За словами відомства – чиновники використали неринкові тарифи та проводили махінації з експортом.