Ціни в США протягом 12 місяців зросли на 5,4%, що є найбільшим стрибком інфляції за останні 13 років, пише CNN.
Що найбільше вплинуло на ріст інфляції:
- підвищення цін на бензин, зумовлене падінням попиту на нього через пандемію. Ціни на газ зросли на 45,1% порівняно з роком раніше;
- ціни на продукти харчування за останні 12 місяців подорожчали на 2,4%. Водночас вечері в ресторанах подорожчали на 4.2%, оскільки багатьом закладам доводиться відновлюватися після закриття;
- ціни на вживані машини зросли на 10,5% – це рекорд за останні 70 років. Ціни на нові автомобілі зросли на 5,3%, також досягнувши рекордних показників. Прокатні сервіси, щоб вижити під час пандемії, розпродали значну частину своїх автопарків, тож тепер людям не вистачає авто для оренди і доводиться купувати власні.
Економісти, зокрема у Федеральній резервній системі, вірять, що така інфляція – тимчасова, і ціни повернуться до нормального рівня, оскільки економіка впала в рецесію. Але якщо ціни продовжать зростати, центральному банку доведеться підвищити процентні ставки. Хоча ФРС нещодавно заявила, що сподівається зберігати чинні ставки до 2023 року.
Тим часом в Україні інфляція також збільшується: у червні ціни зросли практично на все на 0,2%, але в річному вимірі споживча інфляція залишилася на рівні попереднього місяця - 9,5%. Споживча інфляція виявилася вище прогнозу, опублікованого в інфляційному звіті за квітень 2021 року, проте відхилення зменшилася. Уповільнення зростання цін на сирі продукти харчування нівелювало ефекти від подальшого подорожчання природного газу і соняшникової олії, а також від посилення фундаментального інфляційного тиску.
За словами міністра економіки Олексія Любченко, у 2021 році інфляція в Україні складе 8%.