Ціни на газ можуть підскочити у разі зупинки Росією транзиту з нового року. Про це сказав голова НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв в інтерв'ю LIGA.net, передає 112.
Він назвав питання вартості газу гіпотетичним, але навів приклад аналогічного випадку в 2018 році.
"Кризові ціни спрогнозувати складно, але думаю, я не помилюся, якщо скажу, що ціна на перших порах може і подвоїтися. Наприклад, у березні 2018 року, коли Газпром відмовився поставляти передплачений газ, ціна зросла на 80% за кілька годин. Зростання ціни в Євросоюзі буде означати зростання ціни в Україні", - сказав він.
Повне припинення транзиту газу по території України є негативним сценарієм, зазначив глава НАК.
"Є варіант і негативний, коли, незважаючи на комерційну доцільність і логіку ринку, Газпром такий контракт не підпише. На користь цього варіанту свідчать створені в Європі Газпромом та іншими російськими компаніями величезні запаси газу. Ці запаси в умовах кризи зростуть в ціні, на чому ці компанії зможуть пристойно заробити", - сказав він.
За його словами, проміжний сценарій наступний: через деякий час стане очевидно, що святе місце порожнім не буває, що частку Газпрому на європейському ринку займають інші, і йому доведеться повернутися до нового оператора ГТС і домовлятися про транзит.
"Останній сценарій, на нашу думку, найбільш вірогідний", - додав Коболєв.
Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що не виключає того, що під час нормандського саміту можуть обговорити питання транзиту російського газу через Україну. "Для мене важливо, що питання газу саме по собі було незалежним. Що б не побажали обидві сторони, це питання жодним чином не повинно бути пов'язане з Донбасом. Хоча я не виключаю, що транзит газу також розглянуть в нормандському форматі", - заявив президент.
Міністр енергетики Олексій Оржель запевнив, що Україна більше ніколи не погодиться на "політичну" ціну на російський газ. Росіяни наполягають на укладенні пакетної угоди про транзит газу до ЄС через українську газотранспортну систему і відновлення прямих поставок російського газу, від яких Україна відмовилася у 2014 році. Українська сторона готова піти на це, але лише за умови прив'язки ціни газу до європейського індикатора.