Загалом до проєкту закону для запуску ринку землі в Україні внесли 4018 пропозицій і поправок.
Законопроєкт №2278-10 передбачає зміни до Земельного кодексу щодо набуття права власності на землю сільгосппризначення і загальної площі земельних ділянок, пише "Економічна правда".
Зокрема, йдеться про заборону на купівлю землі іноземцями, її буде знято лише якщо скасування схвалять на референдумі.
Хто в Україні зможе стати власником землі:
- Громадяни України;
- Українські компанії, створені і зареєстровані за законодавством нашої країни, учасниками яких можуть бути тільки громадяни України та/або держава та/або територіальні громади;
- Територіальний громади;
- Держава;
- Банки та кредитні установи, якщо земельна ділянка є предметом застави. Такі ділянки мають бути відчужені фінустановами на торгах протягом 2 років з дня набуття права власності;
- Компанії, засновниками або кінцевими бенефіціарами яких є іноземці (зі дня та за умови схвалення на референдумі);
Хто в Україні не зможе купити землю за жодних умов:
- Компанії, учасниками або бенефіціарами яких є іноземці, якщо об'єкт їхнього інтересу – ділянки у державній і комунальній власності або паї, виділені ближче 50 км від держкордону України (окрім держкордону, що проходить морем);
- Російські компанії;
- Колишні або чинніі члени терористичних організацій;
- Компанії, учасниками або бенефіціарами яких є іноземні держави;
- Підприємства, бенефеціари яких зареєстровані в офшорних зонах або встановити їх неможливо;
- Приватні особи та підприємства під санкціями;
- Компанії зі списку тих, хто не співпрацює у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.
Обмеження на концентрацію землі: Загальна площа ділянок у власності громадянина не може перевищувати 10 тисяч га. У власності юрособи (окрім банків і кредитних установ) - перевищувати загальну площу земельних ділянок, що перебувають у власності всіх її учасників, але не більше 10 тисяч га.
Проєктом закону також передбачено, що розрахунки при купівлі/продажу землі проводяться лише в безготівковій формі. Не допускається придбання права власності за відплатними договорами за відсутності документів, що підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких набувається таке право.
Нагадаємо, 13 листопада депутати прийняли законопроєкт про ринок землі у першому читанні. Крім того, депутати запустили процедуру ліквідації Держгеокадастру, що спростить продаж землі в майбутньому.
Прийнятий законопроєкт є серйозним проривом у створенні ринку землі, але його відкриття має супроводжуватися застосуванням допоміжних заходів, які зроблять ринок максимально прозорим і ефективним. Важливо, щоб це додаткове законодавство було прийнято до відкриття ринку землі.
Докладніше читайте у статті Клауса Дайнінгера "Земельна реформа для українця" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".