На ділі ж, пише Gazeta Wyborcza, в Росії не залишилося грошей на такий масштабний інфраструктурний проект після того, як вона анексувала Крим і розв'язала війну на Сході України.
Оглядач нагадує, що вартість будівництва "Південного потоку" сягає "космічних" 36 мільярдів євро. При цьому головною роллю його було забезпечити транзит російського газу в Європу в обхід України, посилити газовий шантаж Києва і центральноєвропейських країн, а також усунути конкурентів з Близького сходу і Каспійського басейну, які теж хочуть збільшити поставки газу в ЄС. Але на реалізацію цих планів у Кремля забракло коштів.
"Після вторгнення Росії в Україну "Газпром" втратив можливість отримати кредити для інвестування через побоювання, що Кремль використає їх для політичного і економічного тиску на Київ. Жоден європейський банк не позичив би грошей на газопровід, який, згідно з висновком Єврокомісії, суперечив законодавству ЄС", - йдеться в статті.
При цьому автор зауважує, що Брюссель ніколи не закликав Москву відмовитися від "Південного потоку", а лише дотримуватися європейських норм, згідно з якими нафтовидобувні компанії, такі як "Газпром", не можуть володіти ГТС.
Однак Кремлю значно зручніше звинуватити ЄС у перешкоджанні, ніж визнати, що йому нічим платити за спорудження "Південного потоку".
"Свою поразку Путін вирішив використати для поглиблення розколу в Європі. Він звинуватив Єврокомісію в "неконструктивній" позиції і натякнув Болгарії, що вона втратила свій суверенітет і не може вирішувати за себе. Також існує побоювання, що Росія буде шукати нові ринки збуту газу в Азії", - йдеться в статті.
Відмова від побудови газопроводу коштувала "Газпрому" 5 мільярдів доларів. Гроші також втратили компанії в Німеччині, Франції і Італії, які теж інвестували в "Південний потік" і розраховували на ньому заробити. В цей же час, Кремль не повідомив партнерам про вихід із консорціуму. Тож можливо, що Росія не відмовилася від будівництва "Південного потоку", а лише призупинила цей процес.
Видання Financial Times писало сьогодні, що відмова від "Південного потоку" осоромила Путіна. Цей крок може підірвати до нього довіру з боку інших країн, які сподівалися пожвавити свою економіку за рахунок нової ГТС.
Стало також відомо, що експорт газу з Росії в Євросоюз впавна чверть. Ця інформація з'явилася на фоні заяви президента Росії Володимира Путіна про те, що його країна відмовляється від будівництва "Південного потоку".
До заяви про зупинку будівництва російська влада і Путін зокрема вмовляли ЄС розблокувати "Південний потік" через "проблеми" з транзитом. Крім того, Кремль намагався тиснути на Болгарію і Сербію, щоб вони продовжили спорудження газопроводу на своїй території.