У проєкті держбюджету-2025 заклали суттєве гальмування темпів реального економічного зростання ВВП: наскільки це важливо

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У проєкті держбюджету-2025 заклали суттєве гальмування темпів реального економічного зростання ВВП: наскільки це важливо © НБУ / Flickr
Загалом проєкт бюджету виглядає так, наче економіка України перебуватиме на межі війни та мирного життя.

У проєкті держбюджету на 2025 рік заклали суттєве гальмування темпів реального економічного зростання валового продукту: з планових 3,5% у 2024 році до 2,7% 2025-му. Чи важливий цей показник, розповів Олексій Кущ у статті «Держбюджет на 2025 рік: уповільнення зростання ВВП і ризик двозначної інфляції».

«Передусім, тим, що уряд очевидно очікує можливість продовження війни на весь наступний рік. Отже, на цілий рік відкладається і початок динамічного відновлення української економіки», – пише автор.

Водночас за його словами, в цьому контексті можна припустити й інший сценарій – не завершення, а заморозку війни. Але все одно навіть тоді не варто очікувати запуск проєктів з динамічного відновлення. 

«Це дуже важливий момент, адже запуск програм відновлення – це суттєве прискорення темпів економічного зростання. Тоді прогноз динаміки ВВП був би в діапазоні 4-5%, а не 2-3%. Тим більше, що у 2022 році ВВП України впав на 28,8%, отже зараз економіка не використовує приблизно 25-30% свого довоєнного потенціалу», – пояснив Кущ.

Він зазначив, що, аби вийти на рівень, який був до повномасштабної війни, тренд розвитку України має кожного року збільшуватись на 8%. І так має відбуватися щонайменше три роки. 

Звісно, додає автор, фактору лише проєктів відновлення тут явно недостатньо. Зокрема, треба запускати ще й нову економічну модель зростання. 

«Але судячи з планових показників на 2025-й рік, ані першого, ані другого в наступному році не буде… Загалом, зміни до проєкту бюджету свідчать, що у 2025 році економіка буде перебувати у своєрідному «лімбі» або «чистилищі» між «пеклом війни» та «раєм відновлення», – підсумував Кущ.

18 листопада комітет Верховної Ради з питань бюджету схвалив до другого читання проєкт держбюджету на наступний рік. Документ підтримали 14 члени комітету, троє – утримались, один – висловився проти. Під час засідання підтримали правки: не переводити лікарні на казначейське обслуговування та вилучити норму про можливість партіям класти кошти на ОВДП. Які ще зміни запропонував комітет, читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі