Національний банк України (НБУ) може почати дострокове поступове скасування валютних обмежень, повідомив заступник голови НБУ Дмитро Сологуб.
"У нас є план зняття обмежень. Він більше не календарний, а сконцентрований на умовах... Меседж, який я доношу: те, що постанову прийняли 3 липня, потім 3 вересня змінили, не означає, що ми будемо чекати 3 грудня, щоб зняти, якщо побачимо можливість для зняття цих обмежень", - сказав він в ході банківської конференції в Києві
Сологуб наголосив, що вводити валютні обмеження легко, а скасовувати складно, навівши як приклад Ісландії, в якій скасування валютних обмежень зайняло сім років.
"Безумовно, ми не хочемо чекати сім років. У нас вже настав етап початкової макроекономічної стабілізації; і коли ми дійсно побачимо, що економіка все ж переходить в якусь наступну фазу – відновлення, напевно, - це буде сигнал більш радикально знімати ці обмеження", - сказав він, додавши при цьому, що передчасне зняття валютних обмежень може погіршити ситуацію на валютному ринку, що негативно позначиться на довірі населення до органів державної влади.
Національний банк України на початку вересня продовжив на три місяці дію введених у 2014-2015 роках антикризових заходів - до 4 грудня 2015 року.
Як писали в статті для ZN.UA Роман Івченко та Юрій Сколотяний, існує прагнення НБУ використовувати валютний контроль як батога, щоб демотивувати населення і бізнес "йти у валюту". Тому не дивно, що в Україні валютний контроль оперує переважно не регламентуючим, а обмежувальним і заборонним інструментарієм. Детальніше про обмеження НБУ читайте у Валютне регулювання: торжество несвободи в "Дзеркалі тижня. Україна".