Національний банк України (НБУ) в умовах війни і пов'язаної з нею невизначеністю продовжить реалізовувати стратегію поступового пом'якшення валютних обмежень, повідомив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, пише "Інтерфакс-Україна".
Він нагадав, що на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну НБУ перейшов до фіксації обмінного курсу, проте у червні минулого року затвердив стратегію поступового пом'якшення валютних обмежень, поступово скасовуючи деякі обмеження.
Раніше ми писали про те, що за минулі два місяці гривня втратила в ціні (девальвувала) до долара на 2,3% за середньомісячним офіційним курсом. Про це повідомив голова фінансового комітету Верховної ради Данило Гетьманцев із посиланням на дані Нацбанку. За оцінками регулятора, на які посилається депутат, за січень – лютий середній офіційний курс гривні до долара становив 37,92 грн/дол.
Ряд валютних обмежень запроваджено, щоб зберегти міжнародні резерви та фінансову стабільність в умовах абсолютної невизначеності та панічних настроїв громадян та бізнесу. Зокрема, діє і заборона для приватного бізнесу переказувати валюту за кордон.
Але все ж таки великий бізнес намагається отримати для себе виняток з валютних обмежень, щоб обслуговувати зовнішні кредити та єврооблігації. На початку лютого уряд ухвалив низку рішень, що дозволяють перевести за кордон в обхід валютних обмежень майже 2 млрд дол. для обслуговування боргів п'яти великих груп компаній: "ДТЕК", "Метінвест", "Кернел", "Інтерпайп" та "Водафон". Однак є всі підстави вважати, що Національний банк України дозволить великим компаніям обходити валютні обмеження тоді, коли ці обмеження будуть зняті і такі операції зможуть проводити все.