Нацбанк переглянув свою оцінку змін кредитних втрат банків через війну Росії в Україні та погіршив її – з 20% до 30%. Про це повідомила перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова під час презентації "Звіту про фінансову стабільність".
Вона наголосила: «Кредитний ризик залишається основним. Більше того, з урахуванням додаткових викликів, пов'язаних з енергетичним терором, який прямо впливає на роботу підприємств».
За її словами, зараз банки почали визнавати кредитний ризик, але це недостатнє визнання, оскільки вони визнають лише реалізований кредитний ризик, тобто події, які вже відбулися.
«Поки що загальний обсяг резервів та визнаних кредитних втрат збігається з нашими прогнозами: влітку ми говорили, що щонайменше 20% кредитного портфеля буде втрачено. Сьогодні ми бачимо, що визнання кредитного ризику продовжуватиметься і втрати банків досягнуть не менше 30%», - сказала перший заступник голови НБУ.
Як зазначила Рожкова, з початку війни кредитування банками відбувалося переважно завдяки державним програмам, таким як «5-7-9». Зараз йде скорочення чистих кредитних портфелів як через визнання кредитних втрат, так і через швидке погашення кредитів, «що зумовлено пригніченим попитом на кредити через ризики безпеки, через скорочення обсягу виробництва»: «Якщо ж говорити про портфель населення, про споживчі кредити, він стабільно скорочується з початком повномасштабного вторгнення, і поки ця тенденція триває», — сказала вона.
Докладніше про те, чи існує ідеальний рецепт антикризової політики в умовах війни? - читайте у статті "Світовий досвід монетарної та економічної політики під час воєн: які помилки та досягнення врахувала Україна?"