В рамках домовленості з МВФ, за оцінками якого Україна є найбіднішою країною Європи, ціна на газ для населення може збільшитися ще на 40%. Про це у своїй статті з посиланням на джерело пише Галина Калачова для ЕП.
За інформацією співрозмовника, програма співпраці з кредитором передбачає доведення ціни на газ до ринкового рівня, тобто ціна повинна зрости ще на 40%.
"Ринкова ціна" розраховується на базі імпортного паритету - середньої ціни на імпортний газ за певний період. Ця складова у структурі ціни на газ для споживачів є найбільшою. Вона включає прогнозну ціну на німецькому газовому торговому майданчику (хаб NCG), а також вартість транспортування газу від NCG до західної межі України через Німеччину, Чехію і Словаччину.
Якщо раніше мова йшла про разове підвищенні тарифів, то тепер пропонується підвищити ціни в кілька етапів. В України для цього є рік.
Співрозмовники видання, знайомі з ходом переговорів і позицією кредитора, вказують на те, що у МВФ упевнені, що не виконати такі "пільгові умови" підвищення ціни на газ Україна не зможе.
За інформацією видання, кредитор очікує чергового підвищення навесні наступного року - на 15%, а наступне заплановано на осінь 2019 року.
Яким саме буде крок підвищення, буде залежати також від ситуації на світових сировинних ринках.
Раніше прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що ціна на газ для населення до кінця поточного опалювального сезону більше підніматися не будуть.
19 жовтня Кабінет міністрів України прийняв рішення про збільшення з 1 листопада ціни на газ для населення на 23,5%. Таким чином ціна на газ за тисячу кубометрів складе 8555 гривень.
В МВФ повідомили, що представники фонду і уряд України досягли угоди щодо нової програми підтримки економічної програми stand-by (SBA) в розмірі 3,9 млрд доларів. Нова програма розрахована на 14 місяців і повинна замінити програму EFF, затверджену в березні 2015 року, яку закриють передчасно.