Найбільш реальним варіантом, який дозволить реалізувати доставки СПГ (скрапленого природного газу) в Україну через кілька років, є американська нафтогазова компанія Frontera Resources Corporation із запасами газу в Грузії. Таку думку висловив глава "НАК Нафтогаз України" Андрій Коболєв в інтерв'ю Лігабізнесінформ, розповідаючи про перспективи меморандуму з Frontera.
"Ми дуже довго намагалися зрозуміти, які є можливі і реалізуємі способи доставки LNG в Україну напряму. І, судячи з усього, Frontera з їх запасами газу в Грузії - це єдиний варіант який, можливо, дозволить нам це зробити через кілька років", - сказав глава "Нафтогазу".
Він зазначив, що головною проблемою з LNG для України є проходження Босфору, так як існує висока ймовірність, що, незважаючи на свої зобов'язання, Туреччина не пускатиме LNG-танкери через протоку.
У свою чергу, Frontera знаходиться в схожій ситуації, адже їх газовидобувні активи зосереджені в Грузії, тому їх танкери не зможуть вийти з Босфору, підкреслив він.
"Відповідно, для Frontera потрібно або газ пускати в трубу, або шукати покупця на LNG в Чорному морі. Такими покупцями потенційно можуть бути три країни: Туреччина, Болгарія та Україна" - розповів Кобалев.
Таким чином, вважає глава "Нафтогазу", якщо Україна почне співпрацю з ними першими, то отримає можливість отримати газ після того, як вони налагодять видобуток в Грузії. При цьому питання терміналу, по його словам, не є проблемою.
"Термінал - справа нехитра, можна привезти, взяти в оренду, в останні роки технології регазифікації досить активно розвиваються", - вважає Кобалев.
Він нагадав, що Frontera нещодавно завершила процес верифікації своїх запасів. Україна вела переговори з ними близько півроку, але конкретних кроків тоді не робила.
"Тепер, коли ми розуміємо, що у них є запаси газу, ми вважаємо, що це дуже перспективний проект. На цьому етапі ми не брали на себе жодних інвестиційних зобов'язань, ми домовились детальніше вивчити можливості співпраці", - уклав Кобалев.
Меморандум про взаєморозуміння з Frontera Resources був підписаний 17 липня. Як заявив прем'єр-міністр Яценюк, тепер Frontera почне будівництво LNG-терміналу в Україні для імпорту газу з Грузії. Проте варто відзначити, що меморандум в США не є договором і згідно міжнародного юридичній господарського права ні до чого компанію не зобов'язує.
Крім того, директор з розвитку бізнесу НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко повідомив, що Frontera зможе поставляти грузинський газ в Україну не раніше 2017 року.
Перш ніж обговорювати конкретні поставки, Frontera повинна здійснити економічний аналіз видобутку, експорту, продажу газу, потім провести розвідувальне буріння, і тільки після цього видобуті обсяги газу з високим ступенем імовірності можна буде поставити на український ринок. Цей процес займе орієнтовно 2-3 роки.
Читайте також інтерв'ю Алли Єрьоменко з главою "Нафтогазу" Андрієм Коболевым "Без ринкової ціни ринку газу не буде!".
Що стосується питання щодо проходження LNG-танкерами турецьких проток, то воно багато раз обговорювалося Україною і Туреччиною, при участі третіх країн на різних рівнях, включаючи глав держав і урядів. Турецька сторона висловлювала свої побоювання з приводу того, що танкери зі скрапленим газом можуть представляти потенційну небезпеку для Стамбула і для судноплавства.
Детальніше про цю ситуацію читайте в інтерв'ю Алли Єрьоменко з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Туреччині Сергієм Корсунським.