У Нацбанку вважають, що "перегнули палицю з дефляцією

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У НБУ називають "страшилками" заяви експертів про те, що зафіксована дефляція свідчить про падіння економіки. Підстав говорити про актуальність дефляційної загрози для економіки зараз немає, стверджують у Нацбанку.

Національний банк України (НБУ) не вважає, що близьке до нуля значення показника індексу споживчих цін (інфляції - ред.) загрожує економіці України всіма тими ризиками, які приписують дефляції (негативною інфляції - ред.). Зокрема, помітним зниженням темпів зростання економіки.

Про це в статті для ZN.UA пише директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова.

"Економічна теорія стверджує, що дефляція (а у випадку країн із економікою, що розвивається, - надто низька інфляція) створює такі самі проблеми для економічного розвитку, як і надто висока інфляція. А тому, на думку багатьох експертів, зворотним боком досягнутого у 2012 р. інфляційного результату є зниження темпів зростання економіки. З розумінням ставлячись до таких застережень, все-таки висловимо свою думку: ні, міри не перебрали", - пише Щербакова.

Вона звертає увагу, що в економічній теорії ніде не акцентується увага на тому, що саме індекс споживчих цін є "головним" серед всіх цінових індексів.

При цьому індекс споживчих цін дуже залежить від зміни (або незмінних) цін на адміністративно регульовані товари і послуги. "Думаю, ніхто не заперечує того, що в разі підвищення тарифів на газ і комунальні послуги індекс споживчих цін підвищиться. Тільки при чому тут грошово – кредитна політика?", - розмірковує далі чиновник НБУ.

У зв'язку з цим Щербакова нагадує, що зниження приросту споживчої інфляції протягом останніх чотирьох років супроводжувалося досить високими рівнями інфляції цін виробників промислової продукції (за винятком 2012 року), а також індексу-дефлятора ВВП.

"...Дивлячись на останні два індекси, якось язик не повертається говорити про те, що в Україні лютує дефляція", - пише вона.

На переконання Щербакової, саме індекс-дефлятор ВВП найбільш повно демонструє зміну цін на всі товари і послуги національних виробників, від діяльності яких і залежать економічні успіхи країни (оскільки, на відміну від споживчої інфляції, він не враховує зміни цін на імпортні товари).

"Динаміка цього індексу поки не дає підстав говорити про те, що дефляційна загроза для вітчизняної економіки актуальна", - стверджує чиновник НБУ.

Разом з тим вона погоджується, що "трохи більш тривожно" виглядала в 2012 році динаміка індексу цін виробників промислової продукції (до кінця року він опустився до нульової позначки). Втім, одразу ж уточнює Щербакова, пояснення цьому "лежить на поверхні": в минулому році помітно знизилася ціна на світових товарних ринках, що не могло не вплинути на вартість продукції українських підприємств, у тому числі і на внутрішньому ринку.

"Таким чином, вважаємо, що проблема дефляції в Україні, принаймні на даний момент, трохи перебільшена. І резерви зростання економіки варто шукати в інших напрямах. При цьому не забуваймо, що низька інфляція сприяла зростанню реальних доходів населення, збереженню вартості їхніх заощаджень, а також одержанню українськими товаровиробниками цінових переваг як на зовнішніх, так і на внутрішніх ринках збуту", - резюмує директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ.

Нагадаємо, раніше в інтерв'ю ZN.UA екс-голова ради НБУ Анатолій Гальчинський заявив, що зафіксована за підсумками 2012 року дефляція, насправді є відображенням падіння ВВП і омертвінням ділової активності.

Як відомо, основним завданням грошово-кредитної політики на 2013 рік, закріпленою Радою НБУ, стала необхідність утримання приросту індексу споживчих цін у межах 4,8-6,1%.

Повний текст статті Олени Щербакової "Стабільність гривні - основа основ" читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn

Читайте також:

Янукович допустив безпрецедентний прокол, замовчавши про погрози дефляції, - експерт

Азаров відмовиться від жорсткої монетарної політики, щоб уникнути дефляції

Азаров серйозно упевнений, що економіка України може зрости на 3-4% в цьому році

Інфляційні показники і надалі залишатимуться помірними, прогнозують експерти

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі