Індексація пенсій в Україні відбудеться з 1 березня, як це і передбачено профільним пенсійним законодавством. Про це йдеться в повідомленні Мінсоцполітики, яке фактично спростовує слова міністра соцполітики Оксана Жолнович, яка в нещодавньому інтерв'ю розповіла, що розрахунки майбутньої індексації ще не завершилися, а сама індексація може відбутися не раніше квітня.
Згідно з повідомленням Мінсоцполітики, наразі міністерство готує проєкт рішення уряду, яке буде винесено на розгляд Кабінету Міністрів найближчим часом.
"Відповідно до Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, індексація пенсій має проводитись щороку з 1 березня з урахуванням рівня інфляції та динаміки середнього рівня заробітноі плати у попередні три роки. Соціальна підтримка і забезпечення вчасної виплати пенсій для громадян, попри складність ситуації в публічних фінансах через повномасштабну війну, залишається пріоритетом уряду", - йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, запланована на березень індексація може зачепити мільйони українців, а виплати можуть підвищити приблизно на 24%.
У бюджеті на 2023 рік єдине підвищення пенсій, яке має відбутися, – щорічне осучаснення.
Під час осучаснення підвищується лише розрахунковий розмір виплати. Тобто всі можливі надбавки (за стаж, вік тощо) не враховуються. Наприклад, є пенсія – 2600 грн. При цьому розрахункові її розміри всього 2050 грн, ще 550 грн – доплата за вік (українці віком від 80 років не можуть отримувати менше ніж 2600 грн).
Якщо осучаснення буде в розмірі 24%, то розрахунковий розмір виплати збільшать із 2050 до 2542 грн. Тобто надбавка не передбачена. Після осучаснення розрахунковий розмір виплати все одно буде нижчим від фактичного.
Інший приклад: розрахунковий розмір пенсії становить 3000 грн. Після осучаснення у березні 2023-го виплату збільшать до 3720 грн. Тож "осучаснення" не зачепить тих українців, які мали невеликі зарплати або накопичили маленький стаж. У такому разі державні гарантії "підтягують" пенсію до певного рівня, і цю "надбавку" і враховують під час осучаснення.
Якщо розрахунковий розмір пенсії близький до фактичного, розмір підвищення буде близько 24%. Звідки взялися 24%? Згідно із формулою, половину зростання зарплат за минулі три роки додають до половини від рівня інфляції. Половина суми цих показників – 24%.
Але щоб осучаснити пенсії на 24%, потрібно близько 60 млрд грн. При цьому в бюджеті виділили близько 40 млрд грн. Ще 20 млрд грн доведеться знайти протягом року. Однак, навіть якщо березневе осучаснення проведуть у повному обсязі, цього буде недостатньо, бо ціни суттєво зросли.