Міністерка соціальної політики Марина Лазебна заявила, що з наступного року в Україні планується запуск двох накопичувальних пенсійних систем: для всіх потенційних пенсіонерів та громадян, які мають право на пільгову пенсію. Про це вона розповіла в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна".
"Передбачається, що накопичувальним рівнем можуть скористатися всі потенційні пенсіонери. Хочу зазначити, що є дві окремі накопичувальні пенсійні системи. Перша - це запровадження обов'язкової накопичувальної пенсійної системи з 2021 року...Також ми працюємо над другою теж накопичувальною системою - але для людей у віці до 35 років, які працюють на роботах, що дають право на пільгову пенсію... Ми передбачаємо в законопроекті, що професійна накопичувальна система може бути введена в 2021 році", - сказала вона.
За словами міністерки, на сьогоднішній день коефіцієнт заміщення (показник порівняння пенсії людини до зарплати перед виходом на пенсію), становить 27-28%, тоді як раніше він був 57-60% і це був хороший показник.
"І, на жаль, спостерігаються тенденції до зменшення. Тоді, як за МОП повинно бути не менше 40%. Тому нам зараз потрібно подумати, що люди отримають через 20 років. Якщо через 20 років у нас буде мало людей працездатного віку, хто буде утримувати пенсіонерів? Тому й потрібна накопичувальна система, як єдина альтернатива. Сьогодні тривають дискусії навколо моделі управління і захисту активів", - додала вона.
Що стосується накопичувальної професійної пенсійної системи, яка охопить майже 150 тис. працівників, зайнятих на роботах з важкими і шкідливими умовами праці, то передбачається, що роботодавець буде платити внески за працівника на його накопичувальний рахунок, а якщо працівник піде з цієї роботи, накопичення за ним залишаються.
"Він зможе перевести на другий накопичувальний рівень, або ще якось розпорядитися цими коштами. Крім того, це буде таким бонусним соціальним пакетом для працівника на таких виробництвах. Цей законопроект зараз проходить процедуру узгодження", - зазначила міністр.
Лазебна додала, що пільговики зможуть брати участь у двох програмах, але накопичувальна професійна система це ще і можливість накопичити кошти на фінансування дострокової пенсії.
Повідомлялося, що Міжнародної організації праці (МОП) поки не рекомендують Україні запроваджувати пенсійну систему другого рівня, тобто накопичувальну. Зазначалося, що введення другого рівня не вирішить проблеми державної пенсійної системи (солідарної), але може створити інші проблеми.
Читайте докладніше про накопичувальну систему в Україні у статті Лідії Ткаченко "Накопичувальний рівень пенсійної системи: якою може бути українська модель?" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".