Міністерство юстиції похвалилося, що відібрало у киянки автомобіль Volkswagen Touareg, який коштує десятки тисяч доларів, за несплачені штрафи у розмірі трохи більше 7 тис. гривень. Повідомлення про це Мін'юст розмістив на своїй сторінці в Фейсбук.
"Наразі автомобіль боржниці вилучений та перебуватиме на штрафмайданчику, допоки власниця не сплатить заборгованість. Або ж арештоване майно боржниці буде реалізоване на електронному аукціоні OpenMarket (ДП "СЕТАМ" Міністерства юстиції України)", - написав заступник міністра юстиції з питань виконавчої служби Андрій Гайченко, та прикрасив свій пост численними смайликами.
Як зазначається в повідомленні, постанови органів поліції щодо накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафів по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху пред’явлені до примусового виконання до Святошинського відділу ДВС міста Київ.
У Мін'юсті не уточнюють, з яких мотивів державний виконавець указаного райвідділу ДВС конфісковував майно, вартість якого перевищує борг в тисячі разів.
При цьому, навіть кримінальне законодавство України, яке визначає міру відповідальності за порушення, що за тяжкістю наслідків переважають адміністративні правопорушення, містить запобіжники щодо арешту майна, вартість якого є неспівмірною з розміром заподіяної шкоди.
Нагадаємо, Конституція України визначає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Це вже не перший випадок конфіскації автомобіля за штрафи ПДР, яке практикує Міністерство юстиції. Так, наприклад, у листопаді виконавча служба конфіскувала автомобіль громадянина Нігерії. Все той же заступник міністра Гайченко зазначав, що це "ініціатива Мін'юсту", згідно з якою у водіїв-боржників, які не сплачують штрафи за суттєве перевищення швидкості на міських автошляхах, Державна виконавча служба вилучатиме транспортні засоби.
При цьому, можна припустити певну вибірковість цієї ініціативи. Так, згідно даних Опендатабот, лише система автофіксації порушень ПДР за рік нарахувала мільярд гривень штрафів, п'яту частину яких українці проігнорували. Ще більша кількість несплачених штрафів накопичилася з моменту впровадження системи автоматичної фіксації - майже третина.
Статистика також свідчить, що кількість всіх несплачених штрафів за порушення ПДР в Єдиному реєстрі боржників рік у рік збільшується. На сьогодні залишаються несплаченими 1 327 440 штрафів. Борги за цими штрафами складають 1 029 217 060 гривень.