У Криму зупинили всі сонячні та вітрові електростанції

Поділитися
У Криму зупинили всі сонячні та вітрові електростанції
Незважаючи на відключення поновлюваних джерел енергії, енергодефіциту поки немає, постачання з України стабільні, запевнив заступник голови Комітету Криму з палива, інноваційної політики та енергетики Сергій Бедрик.

Кримські електростанції на основі відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) зупинено: українське ДП "Енергоринок" розірвало договори з генераційними суб'єктами на півострові. Про це заявив заступник голови створеного російською окупаційною владою Комітету Криму з палива, інноваційної політики та енергетики Сергій Бедрик.

Потужність вітростанцій (ВЕС) у Криму - 63 МВт, сонячних станцій (СЕС) - 267 МВт.

"У зеленій енергетиці в Криму немає держпідприємств, приватникам Україна не оплачує підвищені тарифи", - пояснив представник Міненерговугілля України, пише "Коммерсантъ".

Зупинку роботи СЕС на півострові з 1 квітня підтвердив найбільший девелопер проектів ВДЕ у Криму - австрійська Activ Solar, яка належить Клюєву.

"Це пов'язано з невизначеною ситуацією у регуляторній базі щодо об'єктів енергетики у Криму: не визначено покупців і тарифи", - пояснюють в компанії. Заморожено і будівництво станцій. Для розвитку ВДЕ у Криму потрібні поправки до закону про електроенергетику, які вводять зелений тариф для ізольованої системи з регульованими тарифами, повідомив Бедрик.

Кримські генераційні суб'єкти до анексії півострова Росією працювали на українському енергоринку, розрахунки йшли за встановленими для кожної станції тарифами через ДП "Енергоринок", що продавало електроенергію збутових компаній. Коли "Енергоринок" відмовився працювати з Кримом, генераційні суб'єкти позбулися доходів, оскільки прямих договорів зі споживачами у них не було. Але основні платежі кримчан, як і раніше йдуть через ДТЕК "Крименерго" (займається переданням і збутом електроенергії українським компаніям): регіон отримує з України 1 тис. МВт за чотирма ЛЕП за старими тарифами. Власної генерації в Криму залишилося 47 МВт, зазначив Бедрик.

Інвесторам у генераційні потужності, що функціонують на основі відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) Україна гарантувала підвищений тариф на електроенергію з 2009 р. Цей захід залучав іноземних інвесторів до Криму, де значний енергодефіцит і висока сонячна активність. Але рівень зеленого тарифу кілька разів знижувався, і в 2013 р. становив близько 0,34 євро за 1 кВт ч. Activ Solar каже, що побудувала у Криму шість СЕС потужністю понад 400 МВт на гроші держкорпорацій КНР і європейських інституційних інвесторів, чотири підключено до мережі, ще дві - на стадії пусконалагоджування. Загальний обсяг вкладень оцінюється в 1,8 млрд дол.

Але нова, російська окупаційна влада Криму ініціювала прокурорську перевірку щодо Activ Solar, звинувативши її в шахрайстві, захопленні земель і незаконному отриманні пільг. Про таку перевірку і її мотиви, заявив 14 травня окупаційний прем'єр-міністр самопроголошеної республіки Сергій Аксьонов.

Електростанціями на основі відновлюваних джерел енергії (ВЕС) на півострові володіли в основному держкомпанії - "Кримські генеруючі системи" (також володіють чотирма ТЕЦ), оператор АЕС "Енергоатом", підприємства Держкомітету України по водному господарству та Міноборони. Є і приватний інвестор - КК "Вітропарки України". Чотири ВЕС вже визнано майном Криму, каже Бедрик.

Незважаючи на відключення ВДЕ, енергодефіциту поки немає, поставки з України стабільні, запевняє Бедрик, а ТЕЦ працюють безкоштовно для підтримки енергосистеми. Нову систему розрахунків готують російські органи влади, вона повинна з'явитися до 1 червня. Міненерго РФ з Федеральна служба з тарифів (ФСТ Росії) ведуть роботу зі встановлення тарифів для кримських ВДЕ з максимальним збереженням пільг, які давала Україна, інформують у цьому міністерстві.

З урахуванням високої інсоляції в регіоні підтримка СЕС має сенс, вважає директор російської Асоціації підприємств сонячної енергетики Антон Усачов. Але, враховуючи специфіку річного і добового споживання, СЕС доцільно комбінувати з системами накопичення електроенергії або іншими ВДЕ, каже він - у світі багато прикладів автономного енергопостачання територій за рахунок гібридних установок, і така схема дозволяє знизити собівартість сонячної електроенергії.

Нагадаємо, 23 березня у Криму без електрики залишалися Керч, Чорноморське, Старий Крим, Ялта, Алушта, Сімеїз і Місхор. Частково знеструмлено було Бахчисарай, Саки, Євпаторія і Сімферополь, а також райони - Нижньогірський, Сакський, Чорноморський, Бахчисарайський і Сімферопольський.

Самопроголошена влада Криму обіцяла вирішити проблему перебоїв з електрикою за півтора місяці.

Нагадаємо, що головним виробником сонячної енергії в Україні є компанія Activ Solar, яка входить у бізнес-імперію Андрія Клюєва. Примітно, що більша частина сонячних електростанцій розміщена у3.

За період перебування при владі Віктора Януковича, державні банки, зокрема, "Ощадбанк", виділили кілька мільярдів кредитів приватним підприємствам на розвиток сонячної енергетики. Таким чином, саме держава за бюджетні гроші профінансувала більше половини введених в дію потужностей сонячної генерації. !zn

Читайте також:

"Енергоринок" припинив розрахунки з енергогенеруючими підприємствами Криму

Бізнес-імперія Клюєвих налічує більше 70 компаній в Україні, пов'язаних з австрійськими холдингами (інфографіка)

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі