Ринок нерухомості Києва починає відновлюватись. Якщо з початком російського вторгнення будівництво в країні зупинилось, то у квітні ситуація стала покращуватися. Зокрема з другої половини місяця активізувались столичні забудовники, які, щоправда зіткнулись із певними проблемами.
Девелоперська компанія Perfect Group, яка однією з перших відновила роботи на більшості своїх об’єктів у Києві та на частині ЖК в Одесі, заявляє, що попри старт будівництва та вжиті на початку року заходи для перестраховки у кризових ситуаціях, ситуація залишається складною.
«Собівартість більшості матеріалів зросла у півтора-два рази. Значно виросла ціна металу – основні постачальники досі залишаються в зоні активний бойових дій або російської окупації. Деякі робітники поки не повернулись в Київ і багато хто із співробітників зі зброєю захищають нашу державу», - розповідають про основні проблеми в компанії.
І хоча ціни на житло у середньому зросли на 5-10% в західних та центральних регіонах, у столиці вони ще тримаються на довоєнному рівні. Попри це, за різними прогнозами на ринку нерухомості впродовж 2022 року передбачається значне подорожчання житла.
«Перша складова – це збільшена собівартість будівництва. Загалом зростання вартості матеріалів буде щонайменше у півтора рази по всім категоріям. Багато компонентів тепер у дефіциті та необхідно купувати за кордоном – навіть для відносно бюджетного житла», - говорять у Perfect Group.
Також у компанії вказують на подорожчання логістики через збільшення вартості палива та зміну маршрутів доставки матеріалів.
«Ще один важливий момент – значне збільшення попиту на квартири, який забудовники поки не здатні повністю задовольнити. Число активних комплексів впало після важкого для сектора періоду пандемії, а розпочинати нові ЖК девелопери навряд чи стануть до завершення війни», - зазначають у будівельній компанії.
За їхніми, словам и з боку держави сьогодні забудовникам можуть допомогти пільгові позики, за рахунок яких компанії зможуть давати покупцям довготривалі розстрочки, а також прямі пільгові іпотеки на житло для людей, які його втратили. Окремим пунктом в будівельній компанії називають спрощення бюрократичних процедур для початку будівництва і введення житла в експлуатацію для пришвидшення будівництва.
«Держава має впровадити ряд заходів – фінансових та організаційних, щоб обсяги спорудження не просто повернулись до довоєнних, але й відповідали поточним потребам житла, особливо для тих, хто його втратив і має надію отримати його на пільгових умовах або безкоштовно від держави», - кажуть в компанії та додають, готові доєднатися до майбутніх державних програм щодо забезпечення житлом українців, які втратили його під час війни.
Зазначимо, що найактивніше продажі нерухомості відновились на Закарпатті – 95%, також почали продавати 90% ЖК на Львівщині, Одеса – лідер півдня, там квартири продають в 56% ЖК. У Києві та області реалізацію житла поновили в 14% комплексів.