У Європі готові ризикнути та зберігати свої запаси газу в Україні – Bloomberg

Поділитися
У Європі готові ризикнути та зберігати свої запаси газу в Україні – Bloomberg © depositphotos/63ru78
Європейські трейдери та чиновники прораховують плюси й мінуси

Зберігання природного газу в Україні, яка зазнає ракетних ударів і нападів на критично важливу енергетичну інфраструктуру з боку Росії, може здатися божевільною ідеєю. Але вона знаходить прихильників у Європі, оскільки сховища знаходяться достатньо далеко від лінії фронту, щоб вважатися безпечними, і деякі трейдери вважають, що це варто того, щоб ризикнути, пише Bloomberg.

Європейські чиновники зараз розмірковують над тим, чи підтримувати зв'язок з українськими газосховищами, які можуть зберігати газ, коли попит і ціни на нього різко зростуть взимку. Оскільки сховища в ЄС вже майже заповнені – наразі вони заповнені на понад 70% – зберігання палива в Україні може запобігти перенасиченню в найближчі місяці.

«Українські сховища можуть допомогти збалансувати попит і пропозицію протягом другої половини літа 2023 року, враховуючи їх відмінний зв'язок з газовими ринками ЄС», – йдеться в заяві німецької компанії RWE AG, яка використовувала українські сховища в минулому році. 

Щоб зробити зберігання газу в Україні життєздатним, ціни на нього мають знизитися настільки, щоб виправдати витрати. ЄС також, ймовірно, доведеться втрутитися, щоб захистити Україну від потенційних втрат, пов'язаних з конфліктом. 

Ця ініціатива є частиною зусиль, спрямованих на те, щоб уникнути паніки, яка призвела до рекордних цін і державного втручання минулого року. За даними аналітичного центру Bruegel, щоб захистити компанії та споживачів, уряди ЄС виділили 646 мільярдів євро допомоги, і вони не можуть дозволити собі повторити цю ситуацію. 

Хоча європейські енергетичні компанії зберігали газ в Україні до вторгнення Росії в лютому 2022 року, розміщення запасів у країні, яка бере участь у бойових діях, зазвичай було б нечуваним явищем, і ці дискусії відображають вузький спектр можливостей Європи і те, як війна перезавантажила ризики. 

Енергія була зброєю в конфлікті з самого початку. Підрив Каховської греблі на річці Дніпро минулого тижня – останній приклад. Минулого року Кремль поступово перекривав поставки газу, створюючи хаос на енергетичних ринках Європи. Ці побоювання залишаються, і Україна пропонує допомогу.

Зберігання газу для Європи не лише принесе вкрай необхідний дохід для України, але й зміцнить зв'язки з ЄС і стане відповіддю Росії після того, як Кремль спробував використати енергетику для ослаблення підтримки Києва. 

Газові сховища країни, розташовані у відносній безпеці на глибині двох кілометрів під землею, складають понад 30 мільярдів кубометрів. Оператор «Укртрансгаз» надає в користування третину цих потужностей, що еквівалентно приблизно 10% попиту ЄС у четвертому кварталі минулого року. 

«Український ринок пропонує зберігання за фіксованою вартістю, що робить зберігання газу в Україні дуже привабливим і конкурентоспроможним варіантом», – сказав Марко Заальфранк, керівник відділу комерційної торгівлі в континентальній Європі швейцарської компанії Axpo, зазначивши при цьому, що ризик повинен бути низьким.

Оскільки страхові компанії тримаються подалі від України, ступінь готовності трейдерів накопичувати газ в Україні залежить від ціни і від того, чи готовий ЄС надати підтримку. Переговори щодо цього тривають. 

Європейська комісія «вивчає, чи можуть гарантії, видані державними установами, сприяти розблокуванню доступу до сховищ природного газу в Україні, і якщо так, то яким чином», – заявив речник Комісії Тім Макфі.

Зі свого боку, «Укртрансгаз» працює над впровадженням сервісних гарантій для зменшення ризиків, пов'язаних з війною, оскільки прагне стати «енергетичним банком для Європи», повідомила компанія у відповіді на запитання Bloomberg, додавши, що попит перевершив її початкові очікування.

На створення системи залишається все менше часу. Очікується, що європейські сховища досягнуть граничної потужності вже на початку вересня. Попит на опалення, як правило, не зростає до кінця осені, що створює ризики надлишку пропозиції, який потім може різко зрости, якщо настане похолодання. 

Нагадаємо, що у травні біржові ціни на газ у Європі впали до мінімальних значень за останні два роки (з 20 травня 2021 року) – нижче за $300 за тисячу кубометрів. Також повідомлялося, що Росії починає вилазити боком газовий шантаж Європи, адже європейські компанії почали подавати багатомільярдні позови. 

За даними Financial Times, у Євросоюзі очікують, що попит на газ у країнах ЄС цього року впаде більше, ніж становитимуть обсяги газу, який все ще імпортуватиметься з Росії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі