У громад стало більше грошей, але це не надовго

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У громад стало більше грошей, але це не надовго © Depositphotos / maximys15
ОМС слід замислитися над питанням, за рахунок чого наповнюватимуться бюджети їхніх громад після війни.

Неочікуваний ефект війни - істотне збільшення доходів місцевих бюджетів. У той час, як податкові надходження державного бюджету 2022 року скоротилися порівняно з 2021-м на 14,2%, податкові надходження місцевих бюджетів зросли на 13,5%. Про це пише Михайло Джус,  завідувач відділу грошових ринків GROWFORD Institute, у статті «Місцеві податки: як громадам залишитися при грошах під час і після війни».

Зазначений приріст був забезпечений виключно за рахунок збільшення надходжень податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) на 28,3% унаслідок зростання грошового забезпечення військовослужбовців. Як наслідок, частка ПДФО у загальних доходах місцевих бюджетів підвищилася з 36,5% у 2021 році до 49% у 2022-му (у податкових надходженнях відповідно з 61,2 до 69,2%). Проте цей приріст надходжень був дуже нерівномірним.

Різке збільшення надходжень ПДФО відбулося у порівняно невеликій частині громад, де розташовані військові частини. Натомість інші громади, навпаки, зіштовхнулися із скороченням надходжень ПДФО внаслідок мобілізації, міграції та зростання безробіття.

Нескладно спрогнозувати, що як тільки дозволить безпекова ситуація, обсяги «воєнного» ПДФО скоротяться через зменшення кількості військовослужбовців. І кожен із нас зацікавлений у тому, щоб такі умови настали якомога швидше. Крім того, частка ПДФО, яка зараховується до бюджетів територіальних громад, може бути невдовзі зменшена з поточних 64 до 60%, передбачених Бюджетним кодексом України.

А отже, вже сьогодні ОМС слід замислитися над питанням, за рахунок чого наповнюватимуться бюджети їхніх громад після війни. Йдеться передусім про необхідність поліпшити адміністрування місцевих податків і зборів (МПЗ), до яких належать: податок на майно, єдиний податок, збір за місця для паркування транспортних засобів і туристичний збір. Їхня сумарна частка у загальному обсязі податкових надходжень місцевих бюджетів 2022 року становила 21,4%, скоротившись порівняно з 2021-м на 4,5 відсоткового пункту.

З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі