"Газпром" готовий почати переговори про прямі поставки в Україну, які дозволять знизити ціну на газ для споживачів на 25% від існуючої, і пов'язує їх з переговорами про продовження транзиту на період після 2019 року. Про це заявив голова правління "Газпрому" Олексій Міллер.
"Треба розуміти, що питання про те, чи буде прямий контракт на постачання російського газу на український ринок або його не буде, це також питання про те, які газотранспортні потужності "Газпром", Російська Федерація будуть мати на кордоні Росії та України для подачі газу в газотранспортну систему України", - сказав він на зустрічі з опозиційними українськими політиками Юрієм Бойко та Віктором Медведчуком.
За його словами, останнім часом невиправдано велика увага приділяється тільки питання продовження контракту на транзит. "Насправді першим, найголовнішим і найважливішим питанням є укладання прямого контракту на постачання російського газу в Україну. В першу чергу, це питання цін, які, звичайно ж, будуть нижче, які, без сумніву, більш конкурентоспроможні, ніж які-небудь інші варіанти поставок газу", – заявив глава російської компанії.
Міллер висловився за прямі переговори з Києвом щодо газових питань, тоді як останні роки сторони зустрічаються переважно в тристоронньому форматі за участю представників Єврокомісії. "Ми раді чути позитивні реакції українського суспільства на перспективи прямих переговорів з газових питань", - сказав глава "Газпрому".
Разом з тим він зазначив, що поки не було ніяких сигналів від нового українського президента з газових питань, і в зв'язку з цим прямі контракти, переговори за контрактом на транзит, і за контрактом на постачання газу тривають з партією "Опозиційна платформа "За життя".
"Ми підтверджуємо той рівень цін, який обговорювався в рамках попередніх зустрічей, з яким ми готові постачати газ в Україну по нашим прямим поставкам, і готові почати переговори з підготовки угоди щодо постачання російського газу, які забезпечили б ціну на 25% нижче у кінцевого споживача, ніж є в даний час", - додав Міллер.
За словами Медведчука, вартість газу для населення на Україні не може перевищувати 4 тис. грн за 1000 куб. м. "У нас критично мало часу, щоб домовитися з "Газпромом" з газових питань", - зазначив Бойко.
Як повідомлялося, 21 січня в Брюсселі завершилися тристоронні переговори щодо транзиту газу з РФ до Євросоюзу через ГТС України.
"Нафтогаз" і Еврокомміссія наполягають на збереженні транзиту і підписання нового договору, який відповідатиме європейському енергетичному законодавству.
У свою чергу, уководство "Газпрому" висловило готовність без консультацій продовжити договір, підписаний в 2009 році тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко.
За словами глави правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва, ближче до кінця переговорів Україна отримала пропозицію про умови та обсяги транзиту, котру слід у найближчі два місяці обговорити з Кабміном.
Торік "Газпром" зірвав переговори щодо транзиту, які були заплановані на вересень.
Голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявляв, що можливе припинення транзиту російського газу через Україну завдасть шкоди економіці країни в розмірі приблизно 3,5 мільярда доларів, що дорівнює майже 3% ВВП держави. Також Коболєв називав неприйнятними пропозиції "Газпрому" щодо транзиту після 2019 року.
Нагадаємо, що 5 березня "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірвання контрактів у суді.
У зв'язку з цим Україна направила позов проти Росії у Всесвітню торговельну організацію, а в червні "Нафтогаз" подав до Стокгольмського арбітражу позов із вимогою переглянути тариф на транзит газу за контрактом із "Газпромом". Станом на кінець року сума позовних вимог складала 12 млрд доларів.
Детальніше про підготовку тристоронньої зустрічі 21 січня і про переговорні позиціії сторін читайте в матеріалі Алли Єрьоменко в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".