У чверті публічних закупок компанії уникають виконання закону про локалізацію

Поділитися
Товари часто видають за українські.

27,7% тендерів, що відбулись у березні на платформі Prozorro, на які розповсюджується вимога локалізації, відбулись з порушенням процедур та законодавства про локалізацію. Мова йде про 98 тендерів із 354 закупівлі товарів на суму 3,9 млрд гривень, на які розповсюджується вимога локалізації, вказують  дані дослідження аналітичного центру CMD Ukraine.

Законодавство України про локалізацію у 2024 році вимагає, щоб при публічних закупівлях продукції машинобудування в ній  було не менше 20% складової, виробленої в Україні.

Водночас три закупівлі у березні відбулись з грубим порушенням - в Реєстр товарів з локалізацією товар був внесений не компанією-виробником. Мова йде про такі закупівлі:

  • КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва» закупила китайську спецтехніку «Кий 14904» на суму 7,07 мільйонів гривень;
  • ПАТ «Укрнафта» закупила молдовський насосний агрегат «Бен 3535/7 У2» на суму 6,1 мільйона гривень;
  • КП «Львівводоканал» закупило екскаватор-навантажувач на суму 4,3 мільйона гривень.

Аналітики вказують, що особливістю порушень у вище переліченому списку є ймовірне шахрайство на етапі внесення товарів у Реєстр товарів з локалізацією. В усіх цих випадках в тендерній пропозиції, що була надана переможцями/постачальниками товарів у рамках вказаних закупівель, країна виробник вказана не Україна, а Великобританія, Китай та Молдова. Це ставить під сумнів ступінь локалізації, вказаний в Реєстрі товарів з підтвердженим ступенем локалізації.

В аналітичному центрі зазначають, що якби всі товари у згаданих закупівлях мали б мінімально встановлений законом на 2024 рік рівень локалізації 20%, це забезпечило б близько 750 млн гривень податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів.

Так, у березні на Prozorro було оголошено 236 закупівель товарів, до яких застосовується вимога локалізації, але у 62 з них ця вимога не дотримана. За цей час також було підписано 92 договори про закупівлі товарів, які підпадають під вимоги щодо локалізації, але до 23 з них не були додані документи, які б підтвердили локалізацію. Також у березні було виконано 26 договорів, щодо яких застосовується вимога локалізації, але у 13 з них не було надано фактичну калькуляцію щодо української складової у предметі закупівлі.

Серед п’яти  замовників, які здійснили найбільші публічні закупівлі з порушенням вимог локалізації, аналітики називають:

  • ПАТ «Запоріжжяобленерго» - 41,42 млн грн.
  • ТОВ «Центренерго» - 29,27 млн. грн.
  • ПАТ «Полтаваобленерго» - 25,67 млн. грн.
  • Головний сервісний центр МВС - 14,70 млн. грн.
  • КП «Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них» - 8,36 млн. грн.

Дмитро Кисилевський у тексті "Як локалізація, попри війну, відроджує українські індустрії" на прикладах пояснив, чому локалізація важлива місцевим компаніям.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі