Індекс очікувань ділової активності вперше за півроку - з квітня - опустився нижче нейтрального рівня до 49,8 пункту. Бізнес з тривогою дивиться в майбутнє. Про це повідомляє прес-служба НБУ.
Підприємства більшості секторів економіки погіршили свої оцінки через зростання цін на енергоносії, дефіцит сировинних товарів, збільшення виробничих витрат та зростання захворюваності COVID-19 в Україні та світі.
При цьому опитані НБУ представники бізнесу не чекають зростання обсягів наданих послуг та нових замовлень.
Також підприємства всіх секторів економіки прогнозують зростання цін на власну продукцію/послуги на тлі подорожчання сировини, матеріалів та товарів постачальників.
Підприємства торгівлі не очікують змін у результатах діяльності: секторний індекс у листопаді становив 50 у порівнянні з 52,2 у жовтні. Очікування щодо обсягу товарообігу та закупівлі товарів для продажу позитивні, проте майже третина підприємств торгівлі прогнозують зниження торгової маржі.
Очікування підприємств будівництва другий місяць поспіль перебувають практично на нейтральному рівні: у листопаді секторний індекс становив 50,4 (у жовтні – 50,2). Бізнес дещо покращив оцінки обсягів виконаних будівельних робіт та нових замовлень, а також закупівлю послуг підрядників.
Підприємства промисловості дещо послабили, але зберегли оптимістичні оцінки перспективи розвитку. При цьому секторний індекс становив 50,7 (у жовтні – 51,1). Респонденти трохи покращили очікування обсягу виробленої продукції, але знизили очікування щодо обсягу нових замовлень, включаючи експортні.
Нагадаємо, що президент Володимир Зеленський вважає, що Україна переживає економічний бум. За його словами, ВВП країни вперше перевищив 190 млрд. доларів. Про це він заявив під час щорічного послання до Верховної Ради та народу України.
Хоча Нацбанк вдруге за кілька місяців погіршив свій прогноз зростання економіки України на поточний рік – з 3,1% до 3%. До цього Мінекономіки погіршило прогноз зростання ВВП України у 2021 році до 3%.