У держбюджеті на 2024 рік заплановано, що Фонд держмайна має залучити від приватизації чотири мільярди гривень. Аби ФДМУ міг виконати цей план, у липні 2023 року уряд встановив додаткові гарантії для електронних торгів з малої приватизації та технічні вимоги для запуску великої. І електронна торгова система та майже 20 авторизованих майданчиків, через які ФДМУ зможе оголосити торги, а учасники взяти в них участь, повністю технічно готові до старту торгів з великої приватизації, які очікуються у 2024 році. Про це пише у Ілля Михайлов, голова наглядової ради АТ «Прозорро.Продажі», у статті «Приватизація, нові ринки та конфісковане майно: як змінилося управління активами за минулий рік».
За його словами, ще одним важливим кроком до підвищення управління публічними активами стала реформа для понад 130 державних компаній. Закон України №2792-IX, що набрав чинності 28 березня 2023 року, і Постанова уряду, прийнята на його виконання наприкінці вересня, визначили механізми продажу та оренди активів державних акціонерних товариств (АТ).
За новими правилами, підприємства, якими одноосібно володіє держава, продаватимуть та здаватимуть в оренду свої активи через державні онлайн-аукціони Прозорро.Продажі. Раніше ці компанії не були зобов’язані продавати через конкурентні електронні торги своє майно, а самостійно визначали способи відчуження та оренди у власних порядках згідно з законодавством про діяльність акціонерних товариств. Це не тільки відкриває доступ бізнесу до ринку таких активів, а й дозволяє підвищити ефективність самих компанії й довіру до них, зокрема серед міжнародних партнерів.
Через майже три місяці від запуску нових правил реалізовують свої активи в системі сім державних АТ, які виставили на онлайн-аукціони майна вже на понад чверть мільярда гривень.
З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням.