Землетруси в Туреччині вдарили по логістиці та фактично зменшили поставки до України, хоча експерти не очікують дефіциту свіжих овочів та фруктів. Оскільки така продукція імпортується ще й з ЄС та інших країн, пише "Главком".
Овочі
Зараз у середньому огірки коштують 144 грн/кг, хоч у січні ціна була 75-78 грн/кг. Тобто овоч подорожчав майже вдвічі. Та сама ситуація з цінами на томати. Нині вони коштують 112 грн/кг на противагу 84 грн/кг у січні.
Аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Максим Гопка пояснює, що на це є кілька причин: землетруси в Туреччині та порушення логістики; зменшення обсягів власної продукції на внутрішньому ринку.
«Я думаю, що десь в середині або у другій половині березня, якщо температура буде плюсовою, то ціни почнуть зменшуватися й будемо переходити на сезонний характер вирощування цієї продукції», — спрогнозував він.
Щодо овочів борщового набору, то наразі ситуація з цінами така:
- капуста білокачанна – 16,75 грн/кг;
- буряк – 11,64 грн/кг;
- картопля – 10,17 грн/кг;
- цибуля ріпчаста – 50,08 грн/кг;
- морква – 35,55 грн/кг.
До кінця березня прогнозується зростання цін на овочеві до 10–20%.
Фрукти
Наразі середні ціни на фрукти такі:
- яблука – 16,16 грн/кг;
- мандарини – 74,26 грн/кг;
- апельсини – 55,90 грн/кг;
- лимони – 69,80 грн/кг;
- банани – 69,87 грн/кг.
Загалом очікується, що до кінця березня ціни на плодові зростуть ще на 10-15%, що зумовлено сезонним чинником.
М’ясо
Роздрібні ціни на м’ясо коливаються залежно від виду продукту:
- свиняча грудинка – у лютому ціна зменшилась на 2,3% проти січня (170,29 грн/кг);
- свиняча лопатка – ціна знизилась на 5,6% (153,15 грн/кг);
- свинячий ошийок – вартість зменшилася на 3% (191,38 грн/кг);
- солоне сало – ціна залишилась на тому самому рівні (270,20 грн/кг);
- яловичина (гуляш і ребра) – ціна зменшилася на 0,8–1,3%.
«У березні роздрібні ціни на основні види м’яса залишаться на рівні лютого цього року», – зазначила науковиця Інституту аграрної економіки Наталія Копитець.
Яйця
Із початком повномасштабної війни ціна на яйця зросла майже вдвічі. Зараз середня вартість яєць сягає майже 74 гривень за десяток.
Однак аналітикиня УКАБ Світлана Литвин прогнозує, що на початку квітня ціна на цей продукт традиційно впаде на 10-15%, а після Великодня цінники взагалі обваляться на 35-40%.
Хліб та крупи
Ціна на крупи та хліб залишається стабільною, хоча можна спостерігати деяке здешевшання:
- гречка – ціна впала на 8%;
- пшеничні крупи – подешевшали на 4,3%;
- ячні крупи – здешевшали на 1,3%.
Несуттєво подорожчали пшоно (+0,4%) та рис (+0,5%). Пшеничний хліб із борошна першого ґатунку зріс у ціні майже на 3% (41,12 грн/кг), батон подорожчав на 1,6%, а житній навпаки – здешевшав на 0,4%.
Аналітики прогнозують, що в березні хліб може ще подорожчати на 1-3%, оскільки енергетична криза в Україні продовжує негативно впливати на виробництво хлібних виробів.
Раніше ми писали, що в Україні зросла ціна на білокачанну капусту. Експерти повідомляють, що в країні є високий попит на неї, тоді як запаси цієї продукції в господарствах виснажені.